Wes Anderson A Grand Budapest Hotel című filmjének gálavetítésével indul ma este az idei Berlini Nemzetközi Filmfesztivál, azaz a Berlinale. Természetesen ezt is megnézzük, de számos olyan film van még a több tucatból, ami érdekel minket. A következő ötöt biztosan nem hagyjuk majd ki.
Boyhood
Miután tavaly elkészítette a Mielőtt-trilógia harmadik részét, a Mielőtt éjfélt üt az órát Richard Linklater újabb filmet készített, Boyhood címmel. A Boyhoodot a rendező 12 évig forgatta, egy család életének 12 évét követi nyomon. Linklater a filmről elmondta: Linklater a fesztiválon elmondta: a gyerekkorból a felnőttkorba való átmenetet akarta megörökíteni munkájával. „A gyerekkorról akartam mesélni, de nem találtam olyan alkalmas pillanatot, amely eleget mondana erről" - idézte fel, hozzátéve, hogy ekkor merült fel benne, miért is ne forgatna erről a témáról minden évben egy kicsit?
Linklater sikeres Mielőtt-sorozatában - Mielőtt felkel a Nap (1995), Mielőtt lemegy a Nap (2004), Mielőtt éjfélt üt az óra (2013) - is az idő múlásával foglalkozik: a trilógia egy kitalált pár történetét követi 18 éven át, életük három meghatározó korszakában betekintve az életükbe. A Boyhood is ezen az úton jár, de kísérleti megközelítésével pontosabb képet rajzol arról, hogyan hat az évek múlása a gondolkodásunkra. Ethan Hawke a filmet a múló időt megragadó "emberi time-lapse fotográfiának" nevezte. (Forrás: MTI)
Úgy tűnik, hogy a film majd a hazai mozikba is megérkezhet valamikor, mert van már magyar forgalmazója.
Calvary
A guardista rendezőjének új filmje, ismét Brendan Gleesonnal a főszerepben. Újabb fekete humorral átszőtt, tragikomikus film (az Erőszakik óta Gleesont imádjuk ezekben), amleyen a színész egy jó humorú ír papot alakít, aki az egyik neki gyónótól megtudja, hogy nem fog már sokáig élni, mert valakit azt tervezi, hog egy hét múlva megöli az atyát. A nagy kérdés, hogyan birkózik meg ezzel a ténnyel?
Kumiko, The Treause Hunter
Egyik kollégánk a nemrég véget ért Sundance Filmfesztiválon látta az alkotást, majd miután kijött a moziból úgy nyilatkozott: „most azonnal beülnék újra rá." Így kétség nem fért ahhoz, hogy a Berlinalén mi is megnézzük. A film főszereplője Rinko Kikuchi, akit olyan filmekben láthattunk korábban, mint a decemberi 47 Ronin, a The Brothers Bloom és a Norvég Erdő. Kikuchi egy olyan tokiói lányt alakít, aki a Coenék rendezte Fargo című film megszállotja lesz, ezért elindul Minnesotába, hogy megkeresse a Steve Buscemi által elásott pénzt.
A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt
Jonas Jonasson hazánkban is megjelent könyvéből a szerző saját hazájában, Svédországban készítettek filmes adaptációt. A könyv humora miatt, nagyon kíváncsiak vagyunk a filmes adaptációra is. Egy svéd kisvárosban, az idősek otthonában születésnapi ünneplésre készülnek: az otthon lakóját, a százéves Allan Karlssont akarják felköszönteni - az ünnepelt azonban úgy dönt, inkább megszökik. Szökés közben pedig talál egy bőröndöt, tele pénzzel, amelyet úgy érez, hogy meg kell őríznie. Így a bőrönddel együtt utazik, bejárja a világot, ez pedig bonyodalamakat és vicces helyzeteket szül.
Nimfomániás rendezői változat
Lars von Trier überdurvának ígért művészi pornófilmjét a legtöbb országban és moziban a „diszkrétre" vágott verzióban mutatták be. A Berlinalén azonban látható lesz a csaknem harminc perccel hosszabb, eredeti, rendezői változat. Trier már a vágott verzióban is remekül feszegeti a függőség kérdését, tökéletesen ábrázolja azt, hogy a szex lehet ugyanolyan drog, mint például a heroin, amelyről szinte képtelenség leszokni és amelynek a használata egy idő után már inkább kényszer, mintsem élvezet. Kíváncsiak vagyunk rá, hogy mennyivel lesz árnyaltabb a kép a rendezői változatban, vagy mennyit veszít esetleg a mondanivalóból és helyeződik át ténylegesen a hangsúly a szexre.
+1 Viharsarok
Császi Ádám játékfilmjét a fesztivál Panorama Szekciójába hívták meg. A film a fiatal felnőttkor szexuális identitás keresésének drámája, egy érzéki, ám végzetes szerelmi háromszög történetén keresztül, a kietlen magyar pusztában. A főszerepekben Sütő András, Varga Ádám és a német Sebastian Urzendowsky (Viszlát, első szerelem, Pénzhamisítók) látható.
Kommentek