Kultography

Szárnyas szamár-díjjal jutalmazták a Humorfesztivál legjobbjait

Szárnyas szamár-díjjal jutalmazták a Humorfesztivál legjobbjait

Mádai Adrienn írása itt: - 2013-02-08 16:48

Tizenhárom előadást tekinthetett meg a közönség a február 3. és 7. között megrendezett I. Humorfesztiválon. A kiváló hangulatú eseményen nem volt könnyű dolga a zsűrinek, amikor döntésre került a sor. Végül öt kategóriában osztották ki a fesztivál jelképéül szolgáló szárnyas szamár-díjakat: a legjobb stand-up előadás, a legjobb közreműködő, a legjobb színházi előadás, a legjobb színművész valamint egy különdíj is gazdára talált.

A legjobb stand-up comedy előadás díját dr. Bagdy Emőke adta át Bödőcs Tibornak. „Ez az a humor, amit a pszichológia közösségépítőnek nevez. Feloldja a kulturális különbségeket város és falulakók között, miközben megértő elfogadással nevetünk a vicces történeteken” – mondta a szakpszichológus.

Schell Judit, zsűritagot is lenyűgözte a népszerű humorista műsora. „Ez egy iszonyú nehéz műfaj, le a kalappal a fellépők előtt, nekem nem lenne bátorságom egyedül kiállni a színpadra sztorizgatni. Bevallom a stand-up comedy picit távol áll tőlem. Míg egy színházi előadás esetében a darab történetével még csak-csak tisztában van a néző, de azt sosem tudhatja, hogy mit fog majd látni a színpadon, addig a stand-up előadásoknál a humorista mindig ugyanazt a stílust hozza. Az emberek itt jobban tudnak szelektálni, hogy Kovács András Péter, Bödőcs Tibor vagy épp Hadházi László stílusát kedvelik jobban. A Humorfesztivál fellépői közül engem Bödőcs Tibor stílusa és előadása fogott meg a legjobban” – mondta a díjátadó után a színésznő.

Bödőcs Tibor a többi stand-up előadóhoz hasonlóan egy előválogatás után került a fellépők listájára. „Hasonló előadást láthattak tőlem a nézők a fesztiválon, mint a válogatás során, bár a tartalmat folyamatosan aktualizálom. Igyekszem mindig eltalálni a megfelelő arányokat a politika, a közélet és a Bucsuszentlászlói kocsma történetek között. Persze ezek között is vannak sláger témák, de vannak olyanok is, amik bár nem olyan kapósak, én mégis fontosnak érzem, hogy benne legyenek a műsorban” – árulta el a népszerű humorista. A jövőbeli fellépéseivel kapcsolatban elmondta, hogy leginkább színháztermekben és művelődési házakban adott önálló esteken találkozhatunk majd vele. „Ezeket a fellépéseket szeretem a legjobban, mert ilyenkor nincsenek pincérek, nem zavarja meg a nézőket semmi. Ez egy nagyon törékeny műfaj, látszólag kiáll az ember a színpadra és vicceseket mond, de a sikerhez elengedhetetlen a koncentráció és a figyelem nem csak az előadó, de a közönség részéről is.”

A stand-up-nál maradva, a zsűri a legjobb közreműködőnek járó díjat Vida Péternek ítélte oda, a Szomszédnéni odaát van produkció szereplőjének.

A legjobb színházi előadásnak a Gólem Színház Lefitymálva című társadalmi szatíráját választották. A díjat Kulcsár Viktória a FÜGE elnöke adta át, aki hangsúlyozta, a darab tabudöntögető jelentőségét. „A zsidó értékrendszer kiemelésével, a jellem- és helyzetkomikum kihasználásával a zsidózás tabujának feloldására vállalkozott a Gólem Színház. Tabukat nem tisztelve, viccet csináltak mindenből, és működött.”

A legjobb színművész díját Schell Judit adta át a Miskolci Nemzeti Színház Dandin György előadásában nyújtott kiemelkedő alakításáért Gáspár Tibornak. „Mindannyian egyet értettünk abban, hogy Gáspár Tiboré volt a Moliére-vígjáték sikerének érdeme, a karaktere egyszerre volt szánalmas és szórakoztató, így nem volt kérdéses, hogy neki ítéljük oda a díjat. A fesztivál programjában azonban rengeteg előadás szerepelt, nagy kedvencem volt a Mohácsi János rendezte Szentivánéji álom, és a szereplők közül Czukor Balázs, Csonka Szilvia és Bajomi Nagy György játéka is lenyűgözött.”

A Humorfesztivál különdíját Márton István rendező adta át a Sanyi és Aranka Színház Roadmovie című előadásáért. „Kaland négykezes zongorára a nyolcvanas évek slágereivel, ez áll a színlapon, és úgy hiszem műfajteremtő kezdeményezésnek voltunk szem- és fültanúi.  A semmiből csináltak színházat, nulla díszlettel mégis minden általuk ábrázolt tárgy és helyzet tökéletesen megjelent előttünk” – értékelte a darabot Márton István.

Az I. Humorfesztivál sikerére való tekintettel a szervezők jövő februárban is várják a szórakozni vágyókat, hogy aztán felvidulva, rekeszizmokat fájlalva hagyják el a Thália Színházat, hasonlóan, mint az elmúlt öt napban.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása