A koncert különlegessége nem csupán a helyszínben rajlik, hanem főként a hangszerpárosításban. A harsona általában nem játszik főszerepet a zeneművekben, csak a legünnepélyesebb pillanatokban szólal meg. Ha pedig kíséretet kap, akkor a harsonát általában zongorával állítják össze, orgonával párosítva kevés mű íródott a hangszerre. A zongorakíséretek áthangszerelésével viszont egy újszerű, harmonikus hangzást, egymást ellenpontozó, kiegészítő és fenséges előadást kapunk.
A Németországban élő Vámosi Péter és a magyar-görög származású Kollonay Zoltán augusztus 31-én este nyolc órakor kezdődő koncertjén Marcello, Caccini, Gräfe és Liszt művei csendülnek fel, emellett ősbemutatóját tartják az őskeresztény görög királylány, Szent Filoména legendáját feldolgozó zeneműnek is. A Kollonay szerezte darab egy kis görög állam III. században élt királylányáról, a tizenhárom éves Filoménáról szól. A lányt, aki korábban szüzességi fogadalmat tett édesapja feleségül adta Diocletianus római császárhoz, hogy elkerülje a háborút. Ám a lány ellenállt a frigynek, a császár ígérgetéssel, zsarolással, majd kínzásokkal próbálta rávenni a házasságra,eredménytelenül, ezért végül kivégeztette. Filoména nevéhez azóta több száz csoda fűződik.
A koncert másik érdekessége egy festményhez kapcsolódik. Szent Filoména arcképét ugyanis 1964-ben Feszty Masa, a Feszty-körkép készítőjének lánya megfestette, modelléül Berg Glória bárónőt használva. A bárónő a koncert díszvendégeként a képet is magával hozza, amelyet a résztvevők megtekinthetnek az előadás alatt.
Kommentek