Évszázados hagyományokat elevenít fel az V. Üveges Hétvége, a szakma neves képviselőivel, művészeivel. A környéken az 1700-as években virágzott az üvegkészítés mestersége, előbb Óbánya, majd Kisújbánya központtal. Ez utóbbi település idén ünnepli fennállásának 250. évfordulóját és lesz ez alkalommal házigazdája az eseménynek.
Kisújbánya a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet kellős közepén, egy völgyben fekszik, 400-430 méterre a tengerszint felett, s így Baranya megye legmagasabban fekvő falva. A páratlan szépségű környezetben lévő kis település az 1970-es években teljesen kihalt lett. Az elhagyott házak azonban szinte azonnal új gazdára leltek, elsősorban a pécsi értelmiség és tiszta levegőre vágyó komlói bányászok vásárolták meg őket üdülőnek. Az új tulajdonosok a régi házakat igyekeztek korhűen felújítani, ezért itt nemcsak a szép táj gyönyörködteti a látogatót, hanem a megőrzött, helyileg védett településkép is.
A kisújbányaiak, készülve a jeles ünnepre felújították a Szent Márton templomot, helyreállították a temetőben a kőkeresztet, a Faluház udvarán 30 fő befogadására alkalmas fedett színt és kemencét építettek, dokumentumfilmet forgattak a faklumpa készítésről és tavaly évvégén felavatták a harangtornyot, benne az üvegharangot, amely Magyarország egyetlen működő üvegharangja
Az Üveges Hétvégék célja, hogy megismertessék a látogatókkal a környék német nemzetiségű falvainak kulturális örökségét, hagyományait, szokásait, ételeit, zenéjét, különös hangsúlyt fektetve az erdei üveg gyártására.
Kommentek