A május 19-től hat héten át látható tárlat vendégei eddig kiállításon nem vagy csak nagy ritkán látott Koszta-képekkel ismerkedhetnek meg. A bemutatandó huszonhárom alkotás több magángyűjteményből érkezett: a tulajdonosok nem kívánják kilétüket felfedni, így a tárlatot egyfajta titokzatosság lengi körül.
A Kenyni muszáj című kiállításon elsősorban olajfestmények láthatók, közöttük több nagyméretű kép is: tájképek, virágcsendéletek, portrék és grafikák. "A képek reprezentálják Koszta festői útkeresését és a csakis reá jellemző festői stílust, a kifejezésmódját megtalált európai rangú magyar festőóriást is" - mondta Béres Mária, a közgyűjtemény igazgatója.
Koszta József festészeti tanulmányait 1885 és 1888 között a Mintarajziskolában kezdte, majd a Müncheni Akadémia hallgatója lett. Hazatérte után neves festők irányítása alatt képezte magát, Lotz Károly és Székely Bertalan voltak a tanárai. Tanulmányutakat tett Párizsban, Rómában és Hollandiában. Visszahúzódó természetének legjobban a tanyasi élet magánya felelt meg. Az alföldi festők egyik legjelentősebb képviselőjének tartott művész közel harminc évig egy Szentes melletti tanyán élt és dolgozott. Halála előtt úgy rendelkezett, hogy képeit a szentesi múzeumra hagyja: ezekből a festményekből néhány éve rendezett kiállítást a közgyűjtemény.
Kommentek