Kultography

Ingyen mozi, jó filmekkel? Igen!

Ingyen mozi, jó filmekkel? Igen!

Kultography írása itt: - 2013-09-10 09:30

1. A múlt

Az iráni rendező Asghar Farhadi új filmjének főszereplője a tavalyi öt Oscar-díjas alkotás, A némafilmes női főszereplője, Berenice Bejo. A mű atmoszférájában, problémafelvetésében számos ponton kapcsolódik Farhadi korábbi, Oscar-díjas filmjéhez, a Nader és Simin – Egy elválás történetéhez, amelyet a hazai mozikban is bemutattak, és amellyel a rendező az Oscar mellett számos díjat bezsebelt, köztük a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál fődíját. Tulajdonképpen klasszikus háromszög-dramaturgiával dolgozik a rendező, elképesztő drámai mélységgel. Tragikus események sorát okozó élethazugságokkal olyan feszültséget teremt, hogy azt még egy thriller is megirigyelhetné. A sztori három emberre fókuszál: Ahmed, aki négy év különélés után tér vissza Párizsba, hogy elváljon francia feleségétől, Marie-tól, aki időközben már egy másik férfival él. Később kiderül, hogy ez az ember házas, és a felesége kómában fekszik, mivel öngyilkosságot követett el. A rendező nagyon izgalmas módon kapcsolja össze a figurákat.

2. Minden Odavan

Robert Redford egyszereplős filmje, amellyel a színész megmutatja, hogy nem véletlen és nem csak a külsejéért szerettük meg annak idején. Ez a kis remekmű teljes játékidejében az Indiai-óceánon játszódik, ahol egy férfi hajótörést szenved a vitorlásával, és az életéért küzd. A főszerepet alakító Robert Redford nagyon régen volt ilyen jó, miközben ez a szerep nem kis fizikai megterheléssel is járt: mindent pillantásokból, arc- és testjátékból tudunk csak meg, hiszen a filmben nincs dialógus, csupán egy „God!” meg egy „Fuck!” mondat hangzik el, illetve robban ki a karakterből. Nagy erénye a műnek, hogy mellőzi a hollywoodi giccseszköztárat, például Redford nem veszi elő a gyerekei képét, hogy elsírja magát. Csupán túl akarja élni.

Vetítés: szept 14. 18.30 Nagy Terem, szept 15. 17 óra Uránia

3. Ilo Ilo

Az idei Cannes-i Fesztivál Arany Kamera díjas filmje. A Szingapúrban játszódó ILO ILO egy háromfős család és újonnan érkezett, filippínó házvezetőnőjük, Teresa, kapcsolatának krónikája. Teresa, mint megannyi filippínó nő, egy jobb élet reményében kelt útra. Az egész családnak alkalmazkodnia kell az idegen megjelenéséhez, ami tovább rontja, amúgy sem problémamentes kapcsolatukat. Mégis, Teresa és a gondjaira bízott problémás fiú, Jiale, között hamarosan szoros kapocs alakul ki. Ahogy Teresa egyre inkább a család részévé válik, úgy mélyül el a barátságuk is. De 1997-ben járunk, és az ázsiai pénzügyi válság egyre inkább érezteti hatását a régióban...

Vetítés: szept. 13. 18 óra Nagy Terem, szept. 14. 21 óra Uránia

 

4. Öld meg kedveseid

Daniele Radcliffe, Michael C. Hall és Elizabeth Olsen. Ígéretes trió, de a külföldi kritikus véleménye alapján nem csupán ígéretes, hanem valóban jó is.

1944-ben, a Columbia Egyetem hallgatójának, az ifjú Allen Ginsberg-nek az élete gyökerestől felfordul, amikor szemet vet egyik elképesztően laza és kisfiúsan bájos tankörtársára, Lucien Carr-ra. Carr jelenti Ginsberg belépőjét egy bohém világba, általa ismeri meg William Burroughs-t és Jack Kerouac-ot. Az élet és az irodalom szabályai és konformitása elleni lázadásként ők négyen elhatározzák, hogy harcba szállnak a hagyománnyal és valami újat hoznak létre. Így veszi kezdetét a később beat korszaknak nevezett időszak. A Kill Your Darlings egy bűntény, a barátság és egy olyan kapcsolat igaz története, aminek eredményeként egy új kulturális mozgalom született.

Vetítés: szept 19. 18 óra Nagy Terem, szept 20. 22 óra Uránia

5. Nebraska

A fesztivál zárófilmje lesz Alexander Payne (Utódok, Schmidt története) legújabb alkotása, amelynek főszereplője, Bruce Dern Arany Pálmát nyert, az idei cannes-i filmfesztiválon. Igazi nagy visszatérés az alkotás, amelyet a szeptemberben 10. születésnapját ünneplő Jameson Cinefest –Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon bárki ingyen megnézhet. Alexander Payne fekete-fehér mozija ismét Amerika egy olyan arcát mutatja meg, amelyet nem nagyon szoktak reklámozni: egy kisvárosi közösség viszonyrendszerét és azon belül egy „természetesen hülye” család portréját. Bruce Dern alakítja azt az idős férfit, aki kap egy hazánkban sem ismeretlen marketinglevelet, amely szerint nyerhet egymillió dollárt, ha előfizet egy magazinra, meg persze, ha kihúzzák a számát. Az erősen alkoholizáló férfi rákattan a dologra, és személyesen akarja felvenni a nyereményét, a fia pedig vele tart. Persze mindenki tudja, hogy nincs szó semmiféle pénzről, de hát nem is erről szól a nagy utazás, hanem a szeretetről, az önfeláldozásról és a grandiózus életigenlésről.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása