Kultography

Szerelmi varázslatok és kalandtúrák a 11. Múzeumok Éjszakáján

Szerelmi varázslatok és kalandtúrák a 11. Múzeumok Éjszakáján

Kultography írása itt: - 2013-06-21 14:10

Budapest:

Traktorvezetés a Vajdahunyadvárban

Traktormustra, állatsimogató és vártörténeti séta várja az érdeklődőket a budapesti Vajdahunyadvárban. A falu a városban, illetve az élelmiszer és hagyomány témája köré csoportosuló múzeumi éjszakát számos kül- és beltéri program színesíti. A látogatók traktormustrán ismerkedhetnek a veterán és új géptípusokkal, illetve kipróbálhatják a traktor vezetést. A gyerekeket állatsimogató várja a csak erre az estére felépített, hagyományos parasztudvaron. A Mezőgazdasági Múzeum épületében egész éjjel tárlatvezetések követik egymást a magyar mezőgazdaság történetét, a halászatot, a vadászatot, az erdészetet és a növényvilágot bemutató tárlatokon, valamint a nemzeti lókiállításon. Az érdeklődők vártörténeti sétán vehetnek részt az Apostolok tornyába, továbbá megtekinthetik a könyvtár kincseit és a Hunyad-pince borászati emlékeit. Az Élő Múzeumban megelevenednek a kiállítótermek szereplői: a látogatók ősemberrel, római kori nővel, honfoglaló magyar vitézzel, vajákos asszonnyal, hajdúval és vásározókkal találkozhatnak, a tematikus kiállításokon a régi korok halászával, vadászával és erdészével ismerkedhetnek.

 

Kalandtúrák a Néprajzi Múzeumban

Tárlatvezetések, koncertek és kalandtúrák várják az érdeklődőket a budapesti Néprajzi Múzeumban. Az intézményben ezen az estén nyílik a finn ryijy (csomózott szőnyeg) történetének több mint 300 esztendős múltját bemutató kiállítás. A kiscsoportos kalandtúrákon szinte soha nem látott helyekre pillanthatnak be az érdeklődők: az etnológiai archívumba, a fagyasztókamrába, a gyűjteményi raktárba, a pincébe és padlásra. Jelentkezni a helyszínen lehet, a részvételi lehetőség korlátozott. A látogatók több időszaki és állandó kiállítást vezetéssel láthatnak, egyebek mellett A magyar nép hagyományos kultúrája, az Én voltam a gyalogfilmes, a Duna menti németek fényképes történetei és a Véménd 1916-1920 - egy falusi tanító fotográfiái című anyagot.

 

Játékok és foci a Puskás Ferenc Stadionban

A tavalyi nagy sikert követően idén is csatlakozik a Nemzeti Sportközpontok (NSK) és a Magyar Sportmúzeum a múzeumok éjszakája programsorozathoz. A "Sportlegendák a Puskás Ferenc Stadionban" elnevezésű program látogatói mindent megtudhatnak a legnagyobb magyar bajnokok életútjáról és sikereiről. A nagyközönség által hétköznapokon nem látogatható területen megtekinthető lesz a "Rákosi-páholy", az elzárt részeken található építészeti emlékek, az alagút, valamint az öltöző, amelyet az Aranycsapat is használt. Idén sem marad el a Fűre lépni szabad! mottóval meghirdetett program: számos játékkal és sportolási lehetőséggel várják a látogatókat, akik például tizenegyesrúgásban, lövészetben, vívásban és 100 méteres síkfutásban is felmérhetik tudásukat a Puskás Ferenc Stadion legendás küzdőterén. A rendezvény június 22-én 10 órától 24 óráig látogatható. Az utolsó csoportvezetés 21 órakor kezdődik. Az érkezők az Ifjúság útja felől juthatnak be a létesítménybe.

 

Divatbemutató a Ráday KultUccában

Az éjfélig nyitva tartó Ráday utca ünnepi díszben fogadja a látogatókat. Gyepszőnyeggel borítják be az aszfaltot, virágosítják a járdákat, és mécsesekkel, gyertyákkal világítják ki az utcát. Sajátos múzeumi sétaútvonalat is kínálnak a szervezők a Magyar Nemzeti Múzeum és az Iparművészeti Múzeum között. A séta első állomása a Kálvin tér, majd az Ybl-palota érintésével a Ráday Gyűjtemény és a Biblia Múzeum következik. A Bakáts téri templomtól pedig a Knézits utcán át az Iparművészeti Múzeumig tart az útvonal. Folytatódik a nyitott udvar program, amelyben a több mint százéves szecessziós házak rejtett udvarait nyitják meg a látogatók előtt. Lesz szabadtéri divatbemutató I want to ride my recycle címmel. Két iparművész, Rostás Zoltán és Huszanyik Éva papírból, szemeteszsákokból, reklámszatyrokból, egyéb háztartási hulladékokból vagy használt ruhákból készített öltözékeiket és ékszereit mutatja be. A 2B Galériában pedig ír irodalmi ünnepet tartanak.

 

Honvédségi bemutatók a Sziklakórházban

A Sziklakórház különleges szabadtéri programjai szombat délelőtt 10 órától kezdődnek, így a sorban állás közben a várakozók megtekinthetik a Magyar Honvédség interaktív bemutatóját: a Magyar Honvédség 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalja a nap folyamán több alkalommal is akcióba lendül. A látogatók részt vehetnek a Magyar Vöröskereszt programjain, amelynek egyik kiemelkedő pontja lesz a napközben többször is látható, látványos szabadtéri elsősegély bemutató. Ezen felül egészségügyi szűrésekre és véradásra is sor kerül, a véradók ajándékkönyvet kapnak, és a helyszínen váltott karszalaggal sorban állás nélkül tekinthetik meg a kiállítást. A 2002-ig szigorúan titkos légókórház és atombunker valódi időutazást ígér, itt csaknem 200 darab élethű viaszfigura, az eredeti berendezés és kórházi felszerelés segít a II. világháború, 1956 és a hidegháború eseményeinek, hangulatának felidézésében.

 

Vidék:

Kincsvadászat és légópince bejárás Komárom-Esztergom megyében

Komáromban először nyitják meg a nagyközönség előtt  az Igmándi Erőd légópincéjét, Tatabányán a Szabadtéri Bányászati Múzeumban éjjeli kincsvadászat és bányajárás várja az érdeklődőket, Majkon a felújított kamalduli remeteséget és a szerzetesek cellaházait mutatják be a látogatóknak. A komáromi Igmándi Erőd légópincéjében a város II. világháborús eseményeit elevenítik fel korabeli dokumentumok alapján, majd az este kilenckor kezdődő vezetésen fáklyával járják végig a létesítményt, a Római Kori Kőtárban pedig régészek mesélnek Szőny (Brigetio) történelméről. Tatabányán a Bányászati Múzeumba a Vértes Volán veterán faros Ikaruszával indulnak nosztalgiajáratok. A múzeumban családi kincskereső társasjáték várja az érkezőket, akik bányászlámpával járhatják be a múzeum földalatti vágatait. Tatán, az Esterházy-kastélyban rendkívüli tárlatvezetést tartanak a hajdani személyzet közlekedő útvonalain, közben korabeli érdekességeket, történeteket, pletykákat hallgathatnak meg az érdeklődők.

 

Szerelmi varázslat a Szennai Skanzenben

Szerelmi varázslat, házasságjóslás, esővarázslat, bor- és ételkóstoló, népi játszó, pajtamozi, tűzugrás és táncház várja a látogatókat a szennai skanzenben. A Szabadtéri Néprajzi Gyűjtemény tájékoztatása szerint a 17 órától kezdődő program résztvevői egy szokatlan világba csöppennek, ahol a varázslaté és a misztikumé a főszerep. Életre kelnek a Szent Iván-éjhez kapcsolódó hagyományok, nők és férfiak egyaránt elleshetik a szerelmi varázslat fortélyait és más praktikákat. A házasságjóslás segítségével megtudhatják, jól választottak-e párt, a vállalkozók egy közös tűzugrással is megerősíthetik szerelmüket. A Múzeumok Éjszakáján a szennai rendezvényre látogatók borokat, almás és cseresznyés ételeket kóstolhatnak, a gyerekeket pajtamozi és népi játszó várja, ahol mágikus erővel bíró szütyőt is készíthetnek. Az estét a Juhos együttes táncháza zárja.

 

Barokk kori múltidézés a fertődi Esterházy-kastélyban

Eszterháza virágkorát, Esterházy "Fényes" Miklós herceg ünnepségeit idéző tűzijátékkal, barokk kori táncokkal és színi játékokkal, valamint a család műkincseit bemutató kiállítással várja az érdeklődőket  a fertődi Esterházy-kastély. A ...nemzetünk dicsősége kívánta, hogy Eszterháza magát csudává tegye... címmel nyíló tárlat a katona, a politikus és a műgyűjtő Esterházyakat mutatja be. A kiállítás fókuszában a vezekényi hősök állnak, vagyis az 1652-es vezekényi csatában elesett Esterházy László, Ferenc, Tamás és Gáspár, valamint a László halála után a család fraknói ágának fejévé emelkedő, majd hercegi rangot szerző Esterházy Pál. A kiállítás mellett számos egyéb érdekességgel csábítja a vendégeket az Esterházy-kastély. A megszépített díszudvaron barokk táncok, korabeli jelenetek és fegyveres színi játék szórakoztatja a vendégeket az éjszaka folyamán. A kastélyban barokk életképek elevenítik fel a 18. századot. Sötétedés után az Esterházy "Fényes" Miklós korának ünnepségeit megidéző, barokk zenére komponált tűzijáték tűzforgói és szikraszökőkútjai várják a látogatókat a kastélyparkban.

 

Jégkorongozók tárlatvezetése a Herman Ottó Múzeumban

Munkácsy Mihály Búsuló betyár című festménye, a miskolci Jegesmedvék jégkorongozóinak tárlatvezetése és egyedi divatbemutatója is szerepel a miskolci Herman Ottó Múzeum programjaiban. A Herman Ottó Emlékházban gyertyafényes tárlatvezetést és családi programokat kínálnak. A múzeum Görgey utcán lévő központi épületében két "nagy dobással" is jelentkeznek. Az egyik Ősi Attila előadása Dinoszauruszok és egyéb Őshüllők Magyarországról címmel, amelyen eredeti dinócsontok is megtekinthetők. A másik kuriózum, hogy idén a miskolci Jegesmedvék hokicsapata rendkívüli tárlatvezetést tart a Képtárban, illetve a Lévay József Református Gimnázium diákjaival közösen rendeznek egy divatbemutatót erdélyi magyar népviseletekből.

 

Nyomozás a Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeumban

A régi börtönök világával és napjaink nyomozóinak, bűnügyi technikusainak munkájával egyaránt megismerkedhetnek azok az érdeklődők a Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeumban. A múzeumépület előéletéről annyit kell tudni, hogy 1782 és 1853 között a Jászkun Kerületen belül a Nagykun Kerület tömlöcként működött, és mivel a kerületnek pallosjoga is volt, kivégzéseket is végrehajtottak. Bemelegítőként szakavatott kalauz vezeti végig a látogatókat a múzeum időszaki tárlatán, amely A rács két oldalán - tömlöcöktől a börtönök világáig címet viseli. A vállalkozó kedvűeket ennek során - garantáltan kíméletesen - deresre húzzák, kalodába zárják, börtöntetkóval dekorálják ki, sötét zárkába ültetik valamint rabosítják. Képzeletben pár évszázadot ugorva a látogatók bepillanthatnak a helyi rendőrkapitányság közreműködésével a nyomozók és a bűnügyi technikusok tevékenységébe, többek között egy bűncselekmény színhelyén a nyomok rögzítésének fogásaiba. A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet pedig egy "meseautót", azaz rabszállító gépkocsit ad kölcsön arzenáljából az éjszakára, hogy a kíváncsiak megtapasztalhassák belső miliőjét, "kényelmét". Aki a rabul ejtő éjszakán végig fennmarad, ellazulásként a Tiszaug legjobb borát kóstolhatja meg a Tálas Borászat jóvoltából és kemencében sütött kenyérlángossal csillapíthatja étvágyát.

Forrás: MTI/Kultography

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása