Bear Grylls Az istenek aranya című kalandregény után megjelent A farkas útja is, amelyben Beck Granger újabb életveszélyes kalandokkal néz szembe. Ezúttal a helyszín az alaszkai tundra.
Beck és híres antropológus nagybátyja Alaszka egyik aprócska faluja, Anakat felé repül, amikor a kis utasszállító repülőgép motorja meghibásodik. A kényszerleszállás nem sikerül túl jól, a gép egy hatalmas fenyőfa törzsébe csapódva végzi, a pilóta azonnal életét veszti. Beck nem sérül meg, és a repülőn utazó alaszkai fiú, Tikaani is csak könnyebb agyrázkódást szenved. Al bácsi azonban már nem ilyen szerencsés, az ő lábán egy hatalmas nyílt seb tátong. A két tizenhárom éves fiú így kénytelen a tettek mezejére lépni: miután ellátják a súlyos sérülést szenvedett nagybácsit, és építenek számára egy menedéket, útnak indulnak Anakatba, Tikaani szülőfalujába, hogy segítséget kérjenek. Persze az útvonal nem holmi egyszerű sík terepen, hanem egy hegyek között meghúzódó völgyön keresztül vezet, de hol okoz ez problémát két talpraesett tinédzsernek?!
Ahogy haladunk előre a könyvben, úgy ismerjük meg a tundra veszélyeit is. Beck roppant elővigyázatosan mindent előre elmond. Megtudjuk, mit kell tenni, ha medve támad az emberre, hogyan kell átkelni egy befagyott tavon, mi a teendő, ha gleccserszakadék állja utunkat, hogyan kell hóviharban barlangot ásni magunknak, sőt még arra is fény derül, hogyan lehet kijutni egy sebes sodrású folyóból. A történet szépsége, hogy az elméleti oktatás után, Beck és Tikaani mindezt „be is mutatja" az olvasóknak.
Bear Grylls könyvét olvasva végig olyan érzésünk van, mintha épp a túlélőműsorának forgatókönyvét lapozgatnánk. Ezzel nem is lenne gond, az ember Bear Grylls-től pont azt várja, hogy legyenek az írásában jó túlélőtippek, legyenek undorító kaják (mint például a halott rénszarvas gyomrából előszedett zuzmók), és emellett mutassa be az adott tájat úgy, ahogy még sosem láttuk. A gond csupán az, hogy egy kalandregénytől alapvetően az izgalmat is elvárnánk. Szeretnénk aggódni a két fiúért, de nem tudunk, és nem csak az előre lelőtt poénok miatt, hanem mert történetünk főhősei csak elméletben tinik, a regény alapján húsz-huszonöt évesnek saccolnánk őket. Mert ahhoz, hogy valaki ilyen éretten, hidegvérrel tudjon gondolkodni, és veszélyes szituációban cselekedni, nem elég a tudás, ehhez gyakorlat, tapasztalat és rutin szükséges. Ezek és még pár apróság miatt az egész történet irreális, hiteltelen.
Számunkra csalódás volt A farkas útja, de a tinédzser fiúk valószínűleg falni fogják a regényt.
Kommentek