Az angol idillikus városkában, Pagfordban, negyven egynéhány évesen hirtelen meghal egy tanácsnok. A kezdeti bénultságot és gyászt hamarosan a lakók versengése teszi nyüzsgővé: a tanácsban megüresedett egy hely, de csak átmenetileg. A jelentkezőkről azonban a városi weboldalon titokzatos írások látnak napvilágot, lerántva a családokon belüli titkokról a leplet... Vajon, ki az, aki posztolja a híreket, és kinek mi a titkolni valója? Ki fogja betölteni a helyet?
A Harry Potter könyvek rajongójaként vettem kezembe az írónő első, felnőtteknek szóló kötetét, az Átmeneti üresedést. Az olvasás után elárulhatom: aki Potter történetéhez hasonló művet vár, az csalódni fog. Ez a regény nem varázslatos, nincs tele mesehősökkel, csak „muglikkal” és a véres valósággal. Rowling társadalompolitikai témával foglalkozik, szociográfiát írt, kriminalisztikus vonulattal.
A történetből több családot is megismerhetünk, mindegyik tagjai gyarló emberi tulajdonságokkal vannak felruházva, titkokat őriznek, félnek. Ami meglepő, hogy kevés szimpatikus karakter van a műben. A helyek, helyzetek komor, negatív töltettel ábrázoltak, már-már keresni kell a szépet, a jót az egészben.
A cselekmény helyszíne két kitalált angol városrész. Pagford képviseli a jólétet, míg Parlag a szegénységet, a nyomort és a bűnözést. A regény konfliktusának alapját pedig a két helység közti különbség teremti meg. A jómódban élő emberek lenézik a nincsteleneket, a segítséget kérő embereket, pedig nekik lenne miért szégyenkezniük: róluk derül ki a legtöbb olyan titok, amit senki sem gondolna. Parlagban élők nyíltan vállalják nyomorukat, de nem kérnének segítséget senkitől, amikor egyedül maradnak, mert tudják, hogy úgysem kapnának.
A regény első száz oldala nem túl lendületes, magával ragadó, azonban nagyon oda kell figyelni rá, mert ez alapozza meg az egész művet, ráadásul, ha valaki nem koncentrál eléggé, belegabalyodhat a ki-kicsoda kérdéskörbe. Rowling lassan bontja ki a karaktereket, ügyesen fokozza a feszültséget, majd a könyv közepén publikált titkokkal a mély döbbenetbe löki olvasóját. Mindenkinek van mit takargatnia: a pedofíliától, a súlyos üldözési mániát át, a családon belüli erőszakig minden terítékre kerül.
Rowling nem szépít. Az Átmeneti üresedés naturalisztikus, fanyar és egyben realisztikus mű az életről, amelyben mindenki kicsit önmagát is felfedezheti. Ez a könyv maga a súlyos valóság.
Kommentek