Orson Scott Card sci-fi sorozatának legújabb magyarul is megjelent tagja A Hegemón árnyékában. Bár a könyv önálló alkotásként is megállja a helyét, azonban érdemes az Ender árnyékával kezdeni az olvasást. A Hegemón árnyékában Card már nem bajlódik azzal, hogy elmagyarázza, hogyan lettek háborús veteránok a tizenegy-két éves gyerkőcök, ezért ajánlott sorrendben haladni a kötetekkel, így biztos nem kavarodunk el a történet szereplői között.
Az Ender árnyéka és A Hegemón titka Bean, a genetikailag módosított kisfiú szemszögéből meséli el nekünk jövőnk zavaros történetét. Az első kötet után, melyben a hangyok elleni háborút és a Hadiskolát ismerhettük meg, most a Föld szolgál az események helyszínéül. A csapat: Bolond Tom, Petra, Bean és a többiek háborús veteránként térnek vissza szülőbolygójukra, és vetik bele magukat a "normális" életbe. Újra iskolába járnak, próbálnak beilleszkedni, barátokra lelni a kortársaik között, de a nyugodt idill nem tart sokáig. Achillest, az első kötetből megismert őrült fiút az oroszok kiszabadítják az elmegyógyintézetből, és az ő képességeit felhasználva próbálnak világuralomra törni. Egy valamivel azonban nem számolnak, Achilles természetével. A fiú nem ismeri a hűség, a becsület, a tisztesség fogalmát, és könnyedén játssza ki egymás ellen a benne megbízó felnőtteket. Így történhet, hogy az oroszok után az indiaik majd később egy újabb nemzet szolgálatába állítja borzasztó tudását.
Achilles első döntése, hogy az összes háborús veterán gyereket elrabolják, ami által rögtön kitör a botrány és a vádaskodás, háborúközeli helyzetbe sodorva ezzel az egymásra acsargó országokat, például Örményországot és Törökországot. Az egyetlen hős, aki megmenekül, Bean. Bár az is igaz, Achillesnek vele egészen más tervei vannak. Újra és újra megpróbálja megöletni a hiperintelligens fiút. Az aprócska stratégiai zsenit azonban nem olyan könnyű eltenni láb alól. Történetünk másik főhőse Ender Wiggin bátyja, Peter Wiggin lesz, akiről az első kötetben csupán annyit tudhattunk meg, hogy fiatal kora ellenére, már most hatalmas befolyással rendelkezik a világpolitikában. Bean és Peter szövetségének sikerén múlik a Föld és az emberiség jövője, de vajon a két rendkívül okos, ámbár pont ugyanennyire makacs fiú képes lesz személyes ellenérzéseiket félre rakni és közösen harcolni Achilles ellen?
Orson Scott Card ismét nagyot alkotott, A Hegemón árnyékában talán még izgalmasabb és érdekfeszítőbb történet lett, mint az Ender árnyéka. Bevallom, csak belelapozni szerettem volna a könyvbe, mikor először a kezembe vettem, majd pár óra elteltével azon kaptam magam, hogy már a felénél járok. Egy éjszaka alatt olvastam el a regényt, és valósággal lubickoltam Card nagyon is valóságosnak tetsző univerzumában. A pergős cselekmény ellenére újra és újra meg kellett állnom, mert az író olyan filozófiai mélységű kérdéseket boncolgat az egyes párbeszédek során, mint a boldogságkeresés, az élet értelmének meghatározása, a barátság és a szeretet fogalma.
"Épp a bánat a boldogság – mondta Mrs. Wiggin. – Hogy van kiért bánkódnom. Neked van?"
Card sorozatát nem csak a sci-fi rajongóknak ajánlom, de azoknak az olvasóknak is, akik szeretnek társadalmi és morális kérdésekről elmélkedni. Már alig várom a folytatást, hiszen még két izgalmas rész hátra van a sorozatból. Addig is, míg az Alexandra Kiadó gondozásában meg nem jelenik a következő rész, érdemes Card ugyanebben az univerzumban játszódó másik sorozatát is elolvasni, aminek első része a Végjáték, Ender szemszögéből mutatja be nekünk a történetet.
Kommentek