Kultography

Lábbal tiport ártatlanság

Lábbal tiport ártatlanság

Mádai Adrienn írása itt: - 2012-07-01 09:30

Mi is az Ender árnyéka? Egy társregény vagy talán egy párhuzamos regény? Nehéz választ adni erre a kérdésre, hiszen Card még 1985-ben megírt Végjátékát olvashatjuk el egy új nézőpontból, Bean szemszögéből. A helyszín, a történet, az idő, a szereplők azonosak, mégsem szükséges a Végjáték ahhoz, hogy értsük az Ender árnyékát, de akik már olvasták az első regényt, valószínűleg ugyanúgy élvezni fogják ezt az újabbat is.

Adott egy kisfiú. 4 éves. Az utcán él már két éve. A halálán van. Pálcika lábai, kezei és felpuffadt hasa már leírva is rémisztő képet fest elénk, azonban Bean nem egy átlagos gyermek, intelligenciája elképesztő. Így történhetett, hogy ez a 4 éves kisfiú forradalmat robbantott ki Rotterdam utcáin, ahol a gyerekbandák, a tíz-tizenegy éves prostik és a szekák az urak. A gyerekek túlélésért folytatott harca elképesztő, és őszintén bevallom a regény első része, ahol ebbe a világba nyerünk betekintést, mélyen felkavart, így csupán a kíváncsiság tartott vissza attól, hogy végleg lerakjam a könyvet. Card a gyermeki lélek nagymestere, és olyan érzékletesen festi elénk az ételosztó konyhák előtti harcot, a kegyetlenkedéseket, hogy minden szőrszálunk az égnek áll.

Miután Bean felkerül az űrben található Hadiskolába Rotterdam utcáiról, megváltozik az élete, már nem a mindennapi morzsákért kell megküzdenie, hanem a tiszteletért, az elfogadásért, a parancsnoki székért. Itt lép színre a végjátékból megismert Ender, a zseni gyerek, akinek zsenge kora ellenére egyetlen feladata van, hogy legyőzze a hangyokat, az emberiséget elpusztítani akaró idegen fajt. Sorsa összefonódik ezzel az aprócska, alulfejlett, ám rendkívül okos fiúcskáéval, akinek a születése körül megannyi titok lappang.

Az Ender árnyéka, hasonlóan a Végjátékhoz, olyan morális kérdéseket vet fel: hogy igazolhatja-e bármilyen extrém körülmény az ártatlanság teljes elpusztítását és a manipulációt? Belekényszeríthetjük-e kisiskolás korú gyermekeinket olyan szituációkba, ahol ölniük kell, hogy életben maradjanak? Az emberkísérletek és a génmanipuláció világában miképp jelenhet meg Isten és a hit? Hogyan élik meg mindezt az áldozatok, a gyermekkor csodáját nélkülöző kicsik, és hogyan nyugtatgatják a lelkiismeretüket a felnőttek?

Itt tehát nem csupán egy szórakoztató science fiction történetről van szó, hanem egy szívbe és lélekbe markoló meséről, amely rémisztő jövőképet fest elénk, az emberi felelősségvállalás elkorcsosulásáról. Az Ender árnyéka minden sci-fi rajongónak kötelező olvasmány, de azok az olvasók is élvezetesnek, sőt letehetetlennek fogják találni, akik a könnyed ponyvairodalom után egy kis szellemi táplálékra, gondolkodásra ösztönző olvasmányra vágynak. Az Ender árnyéka – A jövő immáron a jelen, az Alexandra Kiadó gondozásában jelent meg.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása