Valószínűleg nem sokaknak ismerős Shilpi Somaya Gowda neve, pedig Az eltitkolt lány című regénye izgalmas olvasmány India szerelmeseinek, vagy éppen azoknak, akiket megérintett az anya-lánya kapcsolat közel sem feszültségmentes világa.
A több szálon futó cselekmény egy amerikai család történetével kezdődik, egészen pontosan egy indiai-amerikai házaspár, akik sok-sok év sikertelen próbálkozás után az örökbefogadás mellett döntenek. Mivel a férj édesanyja Indiában komoly támogatója egy árvaháznak, kézenfekvő, hogy a kisgyermek az ott lakók közül kerüljön ki. Ezzel párhuzamosan ismerünk meg egy indiai faluban élő házaspárt, akik szegények lévén csak fiúgyermek születését engedhetik meg maguknak, így elsőszülött lányuknak meg kell halnia, míg a második szüléskor világra jövő babát édesanyja egy árvaházba menekíti, hogy így tartsa életben. Fogalma sincs arról, hogy lánya héttel később már Amerika felé tart örökbefogadó szüleivel.
A regény innen követi szereplőinek életét, az egymástól egyre távolodó házaspárét, lányukét, aki szeretné megismerni indiai gyökereit és megtalálni édesanyját, valamint Kavitát és Jasut, akik egy egész életen át képtelenek megbocsájtani maguknak, amiért lemondtak gyermekükről. Mindeközben az olvasó izgalmas betekintést nyer India színes és sokszor kegyetlen világába, ahol egymás mellett találjuk a fényűző pompát és a legnagyobb nyomort.
A szerző ügyesen elkerüli a sallangos és giccses csapdákat, amelyet a történet magában rejt, és szívhez szólóan mesél az elveszettnek hitt boldogság kereséséről. Természetesen ezek nem létezhetnek tragédiák és szenvedések nélkül, de az olvasóban mindig megmarad éppen annyi remény, hogy a következő fejezettől némi feloldást várjon, amelyet végül meg is kap a megfelelő időzítéssel és lezárással.
Shilpi Somaya Gowda: Az eltitkolt lány című regénye a M-érték Kiadó gondozásában jelent meg.
Kommentek