Kultography

Alföldi Róbert mellett Vidnyánszky Attila is pályázik a Nemzeti Színház élére

Alföldi Róbert mellett Vidnyánszky Attila is pályázik a Nemzeti Színház élére

Kultography írása itt: - 2012-11-15 10:25

A pályázatot azért kellett kiírnia a kulturális tárcának, mert a jelenlegi igazgató, Alföldi Róbert öt évre szóló mandátuma a színházi évad befejeztével, június végén lejár.

A Heti Válasz csütörtökön megjelenő számában interjú olvasható Vidnyánszky Attilával, aki a lapnak úgy fogalmazott: "nem mondom, hogy feloldódott minden kétely, de úgy döntöttem, megpróbálom, aztán meglátjuk, mi lesz". Arra a felvetésére, amely szerint a Magyar Teátrumi Társaságot is vezető, kormánykörökkel jó kapcsolatot ápoló színházi ember nyilván megnyeri a pályázatot elmondta: nem lát a jövőbe, nem hiszi, hogy lejátszott meccsről lenne szó. Azt azonban elismerte: minden pályáztatás ügyetlenül zajlik, egyszerűbb, tisztább lenne, ha a fenntartó kinevezné a jelöltjét. Terveivel kapcsolatban elárulta: "Nemzetközi mércével mérve is jelentős Nemzeti Színházat szeretnék, olyat, amit az egész nemzet sajátjának tekint. [...] Hiszem, hogy tudok nagyot alkotni a Nemzeti Színház igazgatójaként" - mondta hozzátéve: bizonyos abban, ha nyer, az átmenet időszakában nem lesz gond a jelenlegi igazgató, Alföldi Róberttel való együttműködésben. "Szót tudunk érteni" - mondta. Emellett a szerdai debreceni sajtótájékoztatón újságírói kérdésre válaszolva hozzátette: Eperjes Károlyra komoly feladat vár "az egész nemzet színházává válási folyamatban", akire színészként és helyetteseként is számít.

Az intézmény jelenlegi igazgatója, Alföldi Róbert is beadta pályázati anyagát, aki a jövő generáció színházi nevelését tartja a legfontosabb feladatnak az elkövetkező években, emellett változatlanul társadalmi felelősséget vállaló színházat szeretne működtetni. "A Nemzeti Színháznak mint az ország első számú színházának a feladata a megoldatlan ügyekről beszélni, és segíteni abban, hogy meg tudjunk békülni magunkkal, a másikkal, a saját múltunkkal, jelenünkkel, jövőnkkel" - mutatott rá Alföldi Róbert, aki szerint "a legfontosabb vállalni a felelősségét annak, hogy fontos ügyekről beszéljünk". Elmondta, hogy folytatnák a régi magyar nyelvű darabok felfedezését, például Bornemisza Péter és Csokonai Vitéz Mihály művét tűznék műsorra. A három nagy klasszikus - a Bánk bán, Az ember tragédiája és a Csongor és Tünde - bemutatása nyomán szeretnének ugyanezen az úton továbbmenni, az előadásokat mai formanyelven megvalósítva.

A színház jövőbeni költségvetéséről nem tudni konkrétumokat. Mint kiemelte, az intézmény így is a szakadék szélén áll, a költségvetés több mint 30 százalékkal kisebb, mint négy éve volt: 995 millió forintból gazdálkodhatnak.

Kultography/MTI

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása