Kultography

Trója - akhilleuszi üzenet Pintér Tibor tolmácsolásában

Trója - akhilleuszi üzenet Pintér Tibor tolmácsolásában

Tóth Marianna írása itt: - 2012-09-17 18:30

[caption id="attachment_34346" align="alignright" width="221" caption="Fotó: Weidner Balázs"][/caption]

A Honfoglalás után idén a Trója című, szabadtéri színpadon nagy sikert aratott produkciójával kap újabb lehetőséget kőszínházi bemutatkozásra a Sziget Színház. Az eddig utazó, mostoha körülményekhez szokott társulat immár második darabját mutathatja be a múlt év áprilisában nyílt, fellegvárként szolgáló RaM Colosseum falain belül. A Honfoglalás című, állandó teltházzal menő darabból kiindulva a Trója is sikeres lesz majd. Az előadásban az egyik női főszerepet Janza Kata alakítja, az ókori történet szerint az általa megformált karakter miatt tört ki a trójai háború.

A Trója mint rockopera műfaját tekintve más, mint a musicalek, amelyekben szerepelsz az Operettszínházban. Könnyebb vagy nehezebb számodra ezt a szerepet énekelni?

- Valóban inkább musicalekben szerepelek, de ott a Veled uram! című Szörényi-Bródy-rockopera is, amelyben szintén játszom. Az a darab szintén más énekstílust követel, mint a musicalek. Abban is rockosabb hangvitelt kellett megütni, a Trójában viszont van egy dal, ami annál is erősebb hangvételt kíván. Nagyon élvezem, elképesztően jó érzés. Igazából nem tudom megmondani, hogy nehezebb vagy könnyebb, más, és ezt nagyon élvezem.

Közel érzed magad Szép Helené szerepéhez?

- Vannak darabok, amelyekben nagyon jól érzem magam, amelyek összeforrtak a nevemmel és ezért nagyon közel is érzem magamhoz a bennük játszott figurát: ilyen az Elisabeth és a Jövőre veled ugyanitt! Ezek  a darabok nagy sikert is hoztak nekem.  A rockoperákban azonban a lányok csak kis szerep kapnak, a fiúk dominálnak, nekünk igazából csak 1-1 dal jut. Szép Helenéé, sem akkora szerep, hogy nekem nagy sikert tudott volna hozni, így kevésbé is érzem magamhoz közel. Nincs az, mint a musicaleknél, hogy végig a színen vagy, szinte végig énekelsz az egész darabban. Viszont a Tróját ennek ellenére nagyon szeretem, nagy rajongója vagyok a rockopera zenéjének, így az enyémen kívül az összes többi szereplő dalát is kívülről fújom elejétől a végéig.

Mit nyújt számodra a Trója?

- Ez egy monumentális darab, amelyen nagyon sokat dolgoztunk, amikor pár évvel ezelőtt először bemutattuk a komáromi erődben. Fontos volt számunkra az előadás, a sajátunk volt, ami plusz energiával töltött fel minket, ez az energia pedig máig sem tűnt el. Szabadtéren más volt az előadás, mint most kőszínházban lesz: akkor és ott 60 lovas, a sztárkaszkadőr, Lezsák Levente, Kassai Lajos világbajnok lovasíjász szerepelt az előadáson. Ez örök emlék marad a számomra, ilyen meghatározó élmény, amit soha nem feledek, kevés volt az életemben: talán csak 1996-ban az Elisabeth szegedi bemutatkozása, ahol a Dóm téren a csillagos ég alatt, hintóval érkeztem a színpadra. A mai napig nem tudok úgy a Trójára gondolni, hogy ne jöjjön vissza az az érzés, amit ott és akkor éreztünk.

Várod már a bemutató napját?

- A Trója örömjáték nekem.  Szeptember 23-a  igazi örömnap lesz a számomra: délután három órakor Tróját játszom, este pedig Szulák Andi szerepébe ugrom be, a Szép nyári napba az anyaszínházamban. Az egy szép őszi nap lesz!

 

A darab nem csak Janza Kata számára kellemes emlék, hanem Pintér Tibornak is, aki nem csupán főszereplője, hanem rendezője is a Trójának.

[caption id="attachment_34344" align="alignleft" width="270" caption="Fotó: Weidner Balázs"][/caption]

Rendezni vagy játszani jobb, melyik tölt fel igazán?

- Mindkettő jó. Rendezni hússzor akkora felelősség, mint játszani. Illetve annyiszor nagyobb felelősség, ahány embert irányít a rendező. Minden apró részletre oda kell figyelni, az egész olyan, mint egy nagy karácsonyfa díszítése: megvesszük a fát, de a mi felelősségünk, a rendezőé, hogy ízlésesen legyen feldíszítve. A rendezés nagyon szép munka, de sok bosszúságot is okoz, ha apró részletek hiányoznak. Amikor mindkettőt csinálom együtt, kicsit skizofrénnek érzem magam: ugyanis, ha a színpadon vagyok megpróbálom elveszíteni a rendezőt magamból, de nem tudom, ez pedig nagy hibám. Legszívesebben még az előadás alatt a szerepből is instruálnék, de ezt nem lehet, hiszen a nézők ott ülnek a színpadon. Ez talán a legnehezebb feladat számomra: megtanulni elengedni a rendezőt, amikor játszom.

Mi segít azonosulni Akhilleusz karakterével?

- Nem mi, hanem ki. Brad Pitt. Hiszen az akhilleuszi üzenetet valóban ő mondja ki. Kétszer is elhangzik a Trója című filmben. Sokat lestem el az ő játékából. Számomra a Trója egy nagyon értékes film minden hibájával, minden hollywoodizmusával és minden Ridley Scottos giccsel együtt. Azt gondolom, hogy egy fantasztikus film, mely megfogalmazza, hogyan leszünk valódi hősök, hogyan maradhat fenn a nevünk az emberiség számára örökké.

 

Játék!

Azok között, akik helyesen válaszolnak az alábbi két kérdésre, két darab páros jegyet sorsolunk ki a Trója című előadás premierjére, amely szeptember 23-án 15 órakor kezdődik a RaM Colosseumban.

1.) Kit alakít Janza Kata a Trójában?
2.) A RaM Colosseumban a Sziget Színház mely előadása látható még?

A válaszokat a jatek@kultography.hu e-mail címre várjuk. Az e-mail tárgyába írjátok bele: Trója-játék

Beküldési határidő: szeptember 20. csütörtök  20 óra

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása