Az olimpiai stadionok eredetét egészen a nyolcadik századik vezetik vissza a történészek. Az 1896-ban, Ahhénban megrendezett első modern Olimpiai Játékokkal újjáéledő ősi játékoknak akkor a, még ma is álló Panathinaiko Stadion adott otthont. Az olimpiai stadion azóta a nyári Olimpia központi helyszínét képezi, ezért a rájuk irányuló nemzetközi figyelem is hatalmas. A rendező város mindent elkövet, hogy épitészetileg kiemelkedő, később is többféleképpen hasznosítható, minőségi építményt hozzon össze, változó sikerességgel. A stadion azért is fontos, mert itt kerülnek megrendezésre a nyitó- és záróünnepségek, vagyis talán a legnagyobb médiafigyelem is ide irányul. Lássunk tehát öt kiemelkedő építményt az Olimpia történetéből!
Panathinaiko Stadion, Athén
Az első modern kori Olimpiának helyt adó stadiont az ókori Görög Stadion maradványai alapján építették fel, gyakorlatilag rekonstruálták az eredeti épületet. Annak idején először még fából, majd i.e. 329-ben márványból építették újjá a stadiont, ami a legutóbbi görög Olimpián, 2004-ben az íjászatnak és a maraton végének adott otthont. Ez az egyetlen stadion a világon, amely teljes egészében fehér márványból készült, és az egyik legöregebb stadion is egyben.
Pekingi Nemzeti Stadion, Peking
A legutóbbi, 2008-as Olimpiai Játékoknak otthont adó stadiont leginkább Madárfészekként ismerhetjük, pedig hivatalosan Nemzeti Stadionnak a neve. A "becenév" az épület struktúrája miatt ragadt rá, a kínai kerámiák által inspirált dizájn gömbölyű íveivel és összevissza futó acélgerendáival valóban egy madárfészekre emlékeztet. Az épületet egy svájci építészcég kivitelezte, de a művészeti konzultáns a disszidens Ai Weiwei volt, ami annak fényében, hogy az Olimpia a kínai kormány jó színben való feltüntetésében nagy szerepet játszott, több, mint ironikus.
Olimpiai Stadion, Montreal
A "Nagy O", a stadion "O" alakú tetejére és az Olimpiára is utaló becenévvel ellátott stadion talán az egyik legdrágábban kivitelezett olimpiai stadion. Roger Tallibert franci építész által tervezett épület az 1976-os Olimpiát szolgálta, a leginkább leszálló űrhajóra emlékeztető dizájn leglátványosabb tulajdonsága a visszahúzható teteje. Annak ellenére, hogy az építés idején a modern építészet mesterművének kiáltották ki az évek során meglehetősen romlott az állapota. Olyannyira, hogy márciusban egy betondarab tört le róla és hullott a parkolóba - és ez már nem is az első ilyen eset volt.
Nemzeti Olimpiai Stadion, Tokió
Az 1964-es Olimpiára épített stadion Mitsuo Katayama építész munkája. Megdöbbentő módon sérülések nélkül vészelte át a 2011-es földrengést, bebizonyítva, hogy a szigorú japán építészeti elvek mentén dolgozó szakemberek valódi minőséget állítanak elő. Az ikonikus stadionon hamarosan több milliárd dolláros felújítási munkálatokba kezdenek, mivel Tokió megcélozta a 2020-as Olimpia rendezésének elnyerését, amihez még ezen a mindent túlélő épületen is korszerűsítésekre van szükség.
Olimpiai Stadion, London
Természetesen nem maradhat ki a felsorolásból az idei Olimpia fő helyszíne, a londoni Olimpiai Stadion sem. A stadion praktikus tervezése lehetővé teszi, hogy az Olimpia után részeire bontsák és más-más területeken használják fel a darabokat. A két folyóág közötti, gyémánt alakú szigeten fekvő légies és elegáns dizájnnal rendelkező stadiont hidak kötik össze a szárazfölddel. Az már más kérdés, hogy az olimpia miatti kellemetlenségek (dugók, emelkedő árak, légvédelmi rakéták) miatt már most elégedetlenkedő londoniakat mennyire hatja meg a stadion lenyűgöző látványa.
Kommentek