Kultography

Újra látható vörös macskamedve a Szegedi Vadasparkban

Újra látható vörös macskamedve a Szegedi Vadasparkban

Kultography írása itt: - 2012-07-27 11:50

A kis pandának is nevezett faj a Szegedi Vadaspark egyik szimbólumállata, az elmúlt években azonban főként idősebb és beteges egyedeket neveltek a csongrádi megyeszékhelyen, ráadásul az utolsó öreg példány a télen elpusztult. A ritka és különleges faj bemutatásáról azonban nem akartak lemondani a szegedi állatkertben, ezért új kifutót építettek az állatoknak, amelybe a napokban megérkezett Budapestről a nemzetközi fajmegmentési program ajánlásával az új kis panda.

A gondozók bíznak abban, hogy idővel szaporodó pár lesz az állatkertben - közölte Veprik Róbert igazgató. Vörös macskamedve utódokra ugyanis nagy szükség van: európai állatkertekben körülbelül 230-250 példány él, de nehezen szaporodnak, nagyjából annyi kicsiny születik, ahány idős példány elpusztul. Az állatkertek körében az egyik leghosszabb várólistája ennek a fajnak van: egy-egy intézménynek akár öt-tíz évet is várnia kell, míg kis pandához juthat.

Az állat a Himalájában a 2200-4800 méteres magasság között elterülő mérsékelt égövi lombhullató és örökzöld erdők lakója. Számuk igencsak megcsappant potenciális élőhelyük csökkenés miatt. Jelenleg csak 8-13 ezer kis panda él vadon, számuk az utolsó 50 évben körülbelül 40 százalékkal csökkent. Az állatokat prémjükért is vadásszák, és csapdával is befogják, hogy díszállatként értékesítsék. Nagy gondot okoz, hogy az egymástól elszigetelődött populációi beltenyészetekké váltak, amely egyik fő oka lehet az egyes területeken tapasztalt rendkívül magas, 74 százalékos kölyökhalandóságnak.

Az 5-8 kilogrammos állatok testét vastag, vöröses szőr borítja, amely a hasukon sötétebb. Bár fogazatuk és rendszertani besorolásuk alapján a ragadozók közé tartoznak – a menyét- és a mosómedvefélék rokonai - bogyókat, virágokat és egyéb növényi részeket esznek. Egyik kedvencük a bambusz, amelyet a vadasparkban helyben növesztenek számukra.

Az állatok mellső lábán az óriáspandához hasonlóan hat ujj van. A hatodik megnagyobbodott csuklócsontból kialakult ujj szembefordítható a többivel, a kis panda ennek segítségével képes kedvenc táplálékát megfogni és letépni.

Forrás: MTI

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása