Kultography

Természettudományos játszótér nem csak gyerekeknek

Természettudományos játszótér nem csak gyerekeknek

Kultography írása itt: - 2012-07-21 10:01

Mosonmagyaróvár nevét sokan csupán azért ismerik, mert a város mellett autóznak, amikor el akarják hagyni az országot. Pedig a nyugat-dunántúli városba és a Szigetközbe eddig is volt miért ellátogatni, augusztus második felétől pedig már egy új, különleges látványosság is csalogatja a magyar és a külföldi közönséget. Augusztus 17-én 21 órakor nyitja meg kapuit a Futura Interaktív Természettudományi Élményközpont, amely szórakoztatva oktat majd. Az egykori gabonaraktár épületében otthonra lelő létesítmény egyaránt vonzó lehet a kicsik és a nagyok számára, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy mi is remekül szórakoztunk a kiállításon, amelyen még az utolsó simításokat végzik.

Másfél-két órára ismét gyereknek éreztük magunkat a központban, ahol a négy őselem – víz, föld, levegő, tűz – játékos bemutatásán keresztül a Szigetköz élővilágát megjelenítve ismertetik meg a látogatókat a fizika és a természet törvényeivel, folyamatosan fejlődő technikai eszközök segítségével.

"Egy kis város, nagy dobása" – mondta Dr. Nagy István Mosonmagyaróvár polgármestere a központról a bemutató sajtótájékoztatón, majd hozzátette: az épület a múltban is a jövőt szolgálta és most is azt fogja. Csak míg régen az élelem szempontjából biztosította a város jövőjét, addig most a tudásközpontúsággal teszi mindezt.

[caption id="attachment_29749" align="aligncenter" width="660" caption="KÉPGALÉRIA (Katt a képre! - Fotó: Fehérvizi Róbert)"][/caption]

Jelenleg nincs még minden teljesen kész, de így is bőven volt élményben részünk: kipróbáltuk a fakírágyat, a lézeres céllövést, amelyben a Földet fenyegető űrszemetet és meteoritokat kellett levadásznunk (kisebb nagyobb sikerrel vettük az akadályt), teszteltük az egyensúlyérzékünket egy számítógépes program segítségével (szerintünk képtelenség megtartani rajta az egyensúlyt), illetve a rövidtávú memóriánkat is próbára tettük (ez a feladat tetszett, jó eredményt értünk el).

Mindezek mellett is számos érdekes látványosságban volt részünk. A gyerekek kipróbálhatták, hogy milyen a Holdon járni, megnéztük, hogy működik a Tesla transzformátor, de még csupán ezek is töredékei azoknak a dolgoknak, amelyek majd a központban várják az érdeklődőket. Az épületben lesz földrengés-szimulátor, hullám- és cunamigenerátor, illetve felépül a Mini Space World is, amelyet Dr. Pacher Tibor, mosonmagyaróvári származású, Németországban élő fizikus, csillagközi utazásokkal foglalkozó szakember tervezett. A 40 négyzetméteres „világ” egy terepasztalhoz hasonlító modell űreszközökkel, műholdakkal.
A repülés szerelmeseinek szintén érdemes lesz ellátogatni a Futurába, ahol új repülőgép-szimulátor is épül. Ez egy Boeing 737-esre hajaz majd, felszerelése teljesen megfelel az eredeti gépének. A szerkezetben két pilóta- és négy utasülés kap helyet, többféle repülési lehetőség – városnézés, útvonalrepülés, havas időben repülés stb. – közül választhatnak majd a vendégek.

"Világszerte ismert jelenség, hogy a fiatalok elfordulnak a természettudományoktól. Ezek az interaktív tudományos központok azonban lehetőséget teremtenek arra, hogy a gyerekek mégis megismerjék a természettudományok alaptörvényeit" – nyilatkozta Dr. Szabó Gábor fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Futura egyik védnöke.

Abban biztosak vagyunk, hogy azok a gyerekek, akik egyszer itt járnak, nem fogják elfelejteni azt, amit a központban játszva megtanulnak. Az épületben helyet kapott egy százfős auditórium is, amelyet a 2001-ben elhunyt Simonyi Károly mérnök-jogászról neveztek el.

[gallery link="file"]

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása