Kultography

Édes lángos? Igen!

Édes lángos? Igen!

Kultography írása itt: - 2012-07-18 18:00

A legkedveltebb és legismertebb lángosok általában a sima fokhagymás, a sajtos-tejfölös, valamint a sajtos-sonkás-tejfölös, juhtúrós. A magyar konyha kelt tésztából készült jellegzetes ételét azonban ezeknek jóval változatosabb, fantáziadúsabb módon is el lehet készíteni, fogyasztani. Süthetünk töltött változatot, csinálhatunk hozzá különböző feltéteket, ha pedig kísérletező kedvünkben vagyunk, akár desszertként is gondolhatunk rá.

A klasszikus tésztájú, változat mellett például készíthető burgonyás, kefires, teljes kiőrlésű lisztből készült, fahéjas változat is. Igazából szinte bármivel kísérletezhetünk, viszont van néhány fontos tanács, amit érdemes megfogadni, ha tényleg jó lángost szeretnénk sütni. A jó tésztájú, megfelelően kisütött étek belül puha, kívül pedig roppanós. Ahhoz, hogy ezt az eredményt elérjük, az egyik legfontosabb dolog, hogy a lángos tésztájához mindig kell élesztőt használni. Ráadásul friss élesztőt, amit langyos vízben futtatunk fel. A lángos elkészítéséhez tapasztalataink szerint a legjobb napraforgó olajat kell használni, mindenképpen figyeljünk oda arra, hogy 180 foknál nem szabad tovább hevíteni, mert abban már nem tökéletesre sül a tészta, hanem általában túlkeményedik, megég.

Lángos alaprecept:

Hozzávalók:

1 kg liszt

5 dl tej

3 tojás

1 evőkanál só

5 dkg élesztő

1 mokkáskanál cukor

olaj a sütéshez

Az elkészítéséhez 1 dl tejben feloldjuk a cukrot, beletesszük az élesztőt és felfuttatjuk. A többi tejet meglangyosítjuk, a felfutott élesztőt hozzáadjuk, fakanállal belekeverjük a 3 tojást. Elkeverjük a liszttel, jól kidolgozzuk, s hűtőbe téve kelesztjük. Erősen ki fog dagadni, ezért még egyszer alaposan át kell majd gyúrni. Amikor ezzel megvagyunk olajos asztalra borítjuk, és késsel kis adagokat vágunk, megformázzuk majd a forró olajban kisütjük.

Annak pedig, hogy milyen sós lángost eszünk, tényleg csak a fantáziák szab határt, illetve az otthon lévő alapanyagok. Mi nagyon szeretjük a pestós, szalonnás változatot, tettünk már rá tzatzikit, de de előfordult az is, hogy tonhalkrémmel és zöldborsó-kukorica keverékkel kínáltuk a vendégeknek, mert éppen az volt a háztartásban. Óriási sikert aratott.

Amennyiben édes változatot készítenénk, az alaprecepthez adhatunk még fahéjat vagy vaníliás cukrot is. Ezek mellé például házi szamóca lekvárt, különböző gyümölcs szószokat érdemes tálalni.

Íme egy extra-lángos recept is:

Káposztás-marhahúsos lángos

Hozzávalók a lángoshoz:

  • 40 dkg finomliszt
  • 10 dkg rétesliszt
  •  25 dkg főtt, áttört burgonya
  • 3 tk cukor
  • 1 kk só
  •  2 dkg élesztő
  • 2 dl tej
  • fél fej káposzta
  • 1 l étolaj
Hozzávalók a feltéthez:
  • 25 dkg darált marhahús
  • kis fej vöröshagyma
  • fekete bors
  • 2 ek cukor
  • 1 dl tejföl
A tejet meglangyosítjuk, hozzáadunk egy teáskanál cukrot, és belemorzsoljuk az élesztőt. Langyos helyen 10 perc alatt felfuttatjuk. Egy tálban összekeverjük a liszteket a sóval és a burgonyával, majd hozzáadjuk az élesztős tejet is. Kézzel alaposan összegyúrjuk, és konyharuhával letakarva, 40-45 percig kelesztjük.

A káposztát lereszeljük. Kevés olajon karamellizáljuk a maradék cukrot, rátesszük a káposztát, és nagy lángon megpirítjuk. Megvárjuk, míg kihűl, majd belekeverjük a már megkelt lángos tésztába.

Olajos kézzel teniszlabda nagyságú gombócokat csipkedünk ki a tésztából, és nyújtódeszkán 10 percig pihentetjük. Ezután a kis cipókat vékonyra nyújtjuk, és bő, forró olajban kisütjük.

A finomra vágott hagymát kevés olajon megpirítjuk, hozzáadjuk a darált húst is. Ízesítjük sóval, fekete borssal, és időnként kevés vizet hozzáöntve legalább 30-40 percig főzzük.

A lángosokat kisütjük, tetejére ízlés szerint tejfölt és marhahúst teszünk.

 

A végére pedig egy kis lángos-történelem:

A lángost érintően érdekesség, hogy noha mára Hungarikumnak számít, az eredetét a törökökhöz vezetik vissza. Az első lángosról szóló említések az 1700-as évekből származnak. Azóta persze az elkészítése sokat fejlődött, ekkor inkább még a különféle vásárokról, fesztiválokról ismert változatot sütötték. A strandokról ismert lángos kialakulása a 19. század végére tehető. Elterjedését az élesztő feltalálásának köszönheti, mivel innentől kezdve lerövidült a kelesztési- és kenyérkészítési idő. Ezt követően az elkészítését a kenyérlángosos változathoz képest még tovább egyszerűsítették és a kemence helyett immár bő, forró zsírban vagy olajban sütötték ki.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása