Kiss József művészeti vezető az elmondta, hogy a 2009-ben útjára indult kezdeményezés célja nem változott, a vetélkedés jó szolgálatot tehet azért, hogy a diákok játékos formában megismerjék a színház belső miliőjét. 2012-ben immár harmadik alkalommal ünneplik az Ádámokat és Évákat, 2010-ben Madách Imre drámáját, Az ember tragédiáját, míg tavaly a Biblia jeleneteit mutatták be a fiatalok.
Az idén a két nap alatt 14 csoport lép a színpadra, és általuk láthatók és hallhatók lesznek egyebek mellett Hunorhoz és Magorhoz, Attila királyhoz, Álmos fejedelemhez, Lehel kürtjéhez, Botondhoz, a Szent Koronához, Szent Istvánhoz, Szent Erzsébethez valamint Mátyás királyhoz köthető regék és mondák.
A zsűriben többek között helyet kap Jókai Anna Kossuth-díjas író, Jankovics Marcell Kossuth-díjas filmrendező és Valkó Mihály tanár, közíró.
Kiss József kitért arra, hogy a Szigligeti Színház kezdeményezéséhez egyre több színház és város, így Sopron, Debrecen, Zalaegerszeg, Keszthely, Békéscsaba és Veszprém csatlakozott. A teátrum vezetőségének reményei szerint az Ádámok és Évák ünnepe hamarosan országos, majd a határokon is átívelő nemzeti mozgalommá válik, és követheti a táncházi mozgalom vagy a busójárás sikereit.
Amennyiben az Ádámok és Évák nemzeti mozgalommá válik, megpályázzák, hogy az ENSZ Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezetének illetékes kormányközi bizottsága az úgynevezett „legjobb megőrzési gyakorlatok regiszterébe” felvegye a módszert, mint a szellemi kulturális örökség átörökítésének harmadik magyar modelljét.
Forrás: MTI
Kommentek