Raffaellót kora egyik legnagyobb művészeként tartották számon. A legnagyobb világi és egyházi alakok követelték ecsetvonásait. Éppen ezért lett Raffaello zsenialitásának foglya is egyben: saját élete árucikké vált, önálló akarata úgy foszlott egyre inkább semmivé, akár egy vízcsepp a vásznon. Diane Haeger A rubingyűrű – Raffaello titka című regényében a festő csak a munkájának él, az alkotásnak, múzsái jönnek, mennek, egészen addig a napig…
Margeritha Luti a családi pékségben dolgozik. Raffaello egy nap megpillantja a lányt, és soha többé nem tud lemondani róla. Mivel a festő figyelmének elkalandozását és a rangon aluli kapcsolatot nem mindenki nézi jó szemmel, romantikus, küzdelmes szerelmi drámát követhetünk nyomon, mely során megszületik a botrányos félakt, a „La fornarina”. Az alkotáson a lány ujján egy jegygyűrű, egy rubin csillog. A kép és a festményről a gyűrű később eltűnik, hogy a múzsát megvédje a külvilág rosszindulatától…
A könyv azonban több egy szerelmi történetnél. Érzékletesen mutatja be a kor jellegzetességeit, a reneszánsz pazar világát, a társadalmi osztályok közötti szakadékok mélységét. A valóság és a fikció keveredik, ám a legújabb kutatások néhány éve a fikció egy részének valóságosságát bizonyították.
A történelem sokáig nemigen foglalkozott a „románccal” és a képpel sem. A modern technika segítségével néhány éve azonban egy Raffaello-kép tisztítása során felfedezték, hogy a modell kezén eredetileg egy gyűrű volt. Vagyis úgy tűnik, Raffaello minden tiltakozás ellenére mégiscsak eljegyezte vagy feleségül vette szerelmét…
A könyv az IPC könyvek gondozásában jelent meg.
Kommentek