Kultography

Génmanipulált katonák védik az emberiséget

Génmanipulált katonák védik az emberiséget

Mádai Adrienn írása itt: - 2013-04-07 14:30

A Szellemhadtest génmanipulált, folyamatosan tökéletesített katonákból álló hadsereg, amely sajátos szabályok és erkölcsök alapján működik. A harcosok az AgyGép által folyamatos kapcsolatban állnak egymással, amit egyikőjük megtapasztal, azt a tudást és információt az összes többi is azonnal megszerzi. Az AgyGép által küldött üzeneteken keresztül kommunikálnak, sőt még a fegyverük is hozzá van kapcsolva a rendszerhez, így csak központi irányítással tudják elsütni azt. Ebbe a zárt világba csöppen bele Dirac közlegény, aki egy kicsit más mint a többiek. Őt nem pusztán azért hozták létre, hogy harcoljon. A Földet és gyarmatait komoly veszély fenyegeti, hogy megelőzzék az emberiség pusztulását, az áruló tudós, Boutin tudatáról készült biztonsági másolatot áttöltik Dirac elméjébe. Így próbálják kideríteni az ellenség terveit, az akció sikeressége, azonban kétesélyes.

John Scalzi sorozatának első regénye, a Vének háborúja hatalmas sikerrel debütált tavaly, a rajongók már tűkön ülve várták, mikor érkezik meg a folytatás, a Szellemhadtest. Bár az Agave Kiadó gondozásában megjelent hivatalos második rész nem ott veszi fel a történet fonalát, ahol az első könyv befejeződött, mégis szervesen kapcsolódik egymáshoz a két regény. A Vének Háborújában megismerjük a Gyarmati Véderő katonáit, a Szellemhadtestben pedig a Különleges Erők harcosait mutatja be nekünk Scalzi. Dirac szemén keresztül bepillantást nyerhetünk a Különlegesek életébe, a létrehozásuktól kezdve, a kiképzésen át, a bevetésekig. Megismerjük életmódjukat, gondolataikat és erkölcseiket.

A könyv különlegessége, hogy nem csupán egy izgalmas történettel van dolgunk, de egyben filozófiai kérdések is felmerülnek az olvasóban. Mind a Különleges Erők katonái, mind a főellenség, az obinok egyfajta tudatosság nélkül élik le életüket. Nem alkotnak öncélúan, csupán a számukra kijelölt feladatot végzik el. Az obinok azonban ismerik saját hiányosságukat, és öntudatra vágynak. Egyéniségek szeretnének lenni. A Szellemhadtest harcosaiban ez az érzés azonban nem merül fel. Ők tökéletesnek érzik magukat, holott sosem hoznak meg valódi, komoly döntéseket. Minden fontos kérdésre, a vezetők adják meg a választ, és azt éreztetik velük, hogy ez volt az egyetlen elfogadható döntés.

Vajon nem saját társadalmunkról mintázta Scalzi az általa kitalált Különleges Erőket és az obinokat? Mi mennyire vagyunk manipulálhatóak a média és az internet által? Tényleg csak azt látjuk meg, amit az irányítók engedélyeznek számunkra? De vajon vágyunk a tudatosságra, mint az obinok? Vagy elfogadjuk helyzetünket, és meg sem próbálunk kitörni a bólogató bábok sorából?

A Szellemhadtest tökéletes választás a sci-fi rajongóknak, de azok is megtalálják benne számításukat, akik szeretnek a jövő és a jelen társadalmáról elmélkedni. Reméljük, jövőre már a sorozat harmadik részét is a kezünkbe vehetjük.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása