Gázoljunk át a Petőfi híd lábánál az őszi színekben pompázó leveleken, és sétáljunk végig a pallón, majd hagyjuk, hogy elnyeljen az A38 Hajó gyomra. Hagyjuk, mert lesz ott húsruhában ázó holland lány, örmény testvérpár terjeszti a világzene igéjét, igazi reggae guru érkezik egyenesen Jamaica földjéről, de ordíthatunk akár az északír frusztráltságtól is. És ez még nem minden.
Anima Sound System – 2015. szeptember 25.
Kezdjük természetesen a legközelebbivel: az A38 Hajó nagy sikerű klasszikus albumújrajátszó sorozatának legújabb epizódja az a koncert, melyen a hazai elektronikus tánczene alapzenekara, a Prieger Zsolt és Németh Gergely köré épülő Anima Sound System ezen az estén korabeli felállásában a két évtizeddel ezelőtt készült, dub, reggae, elektronikus zenei és népzenei elemeket egyedülálló módon ötvöző Shalom című nagylemezének anyagát adja elő szeptember 25én.
Bea1991/morningdeer – 2015. október 5.
Bea1991ről a művésznevébe foglalt születési évén kívül nem sokat lehet tudni. A dalszerző-énekesnő gondosan homályba borítja életrajzi adatait, csak annyi biztos, hogy Amszterdamban él. Valósággal a semmiből robbant be első EP-jével, és a fantasztikus atmoszférájú, az elektronikát, artpopot, smooth jazzt, trip-hopot egészen egyedi módon ötvöző Breadwinner előtt leborultak a legmenőbb magazinok. Hangjáról és hangvételéről eszünkbe juthat Sade, zenéjében ott bujkál valahol a nyolcvanas évek smooth jazzpopja, ugyanakkor van az egész jelenségben valami naiv kislányosság is.
Dányi Krisztina dalszerző-énekesnő 2010-ben kezdett morningdeer név alatt felvételeket készíteni. Az artrock, barokk pop és lofi zajzene határmezsgyéjén mozgó első albuma, a Days 2011-ben jelent meg. Hálószobaprojektjét négytagú együttessé alakítva rövid, ám annál sikeresebb koncertsorozattal lépett élőben a közönség elé, 2012 nyarán viszont már fel is oszlatta kvartettjét, és új hangzáson kezdett dolgozni. Ennek eredménye a Concert on a Twig című lemez, amely 2013 nyarán jelent meg. Az első kettőhöz hasonlóan Krisztina a 2015 májusában kiadott harmadik lemezét, a poposabb, de még mindig bátran kísérletező, elektronikával erősen átitatott Blue for B-t is egymaga alkotta, némi produceri segítséggel. Ezzel együtt megújult koncertzenekara is, és A38-as fellépése igazán különleges élmény lesz majd.
Deti Picasso – 2015. október 15.
A Magyarországon élő örmény testvérpár által alapított Deti Picasso már-már legendásnak számít a világzenei-folkrock rajongók számára. Az együttes hosszú hallgatás után, némileg átalakulva tér vissza, hogy új lemezét bemutassa az A38 Hajón. Számukra mindig is kulcskérdés volt - mind művészileg, mind érzelmileg - az anyaföldhöz fűződő viszony. Erről az új lemez sokatmondó címe - Motherland - is árulkodik. Időközben a zenekar persze rengeteget változott, de a csodálatos dalok ereje, a rock, a pop és az örmény népi hagyományok termékeny feszültsége, a frontleány-énekesnő, Gaya szuggesztív színpadi jelenléte ugyanaz maradt. Előzenekarként pedig egy remek osztrák folk-punk-metal kvartett, a Gasmic Gilmore lép fel.
Mister and Mississippi – 2015. november 7.
A holland Mumford & Sonsnak is nevezett Mister and Mississippi jóformán minden zenei díjat besöpört hazájában az elmúlt két évben. Zseniális, finom folk-pop dalok, egy szuperbájos énekesnő, gyönyörű, éteri muzsika: mi kellhet még? A húsz év körüli tagokból álló kvartett egészen különleges zenei világot épít: külön kiemelik Bon Iver, a Fleet Foxes vagy a Sigur Rós hatását, de nem lehet nem észrevenni mondjuk a Mumford & Sons kézjegyét sem. Finom, elegáns, meghitt, nagyon erősen a folkban gyökerező, ugyanakkor profin megírt popdalok, fülbemászó refrének, okos és mély szövegek: ebben rejlik a Mister and Mississippi titka. No meg természetesen Maxime Barlagban, az énekes-frontleányban, akinél sugárzóbb színpadi személyiség kevés van európai folk-pop körökben.
Fink – 2015. november 12.
Tizenöt, de akár tíz évvel ezelőtt kevés ember gondolta volna, hogy egy Fin Greenall nevű tisztes downtempo mesterember-producer egy évtizeddel később személyes hangvételű, akusztikus gitáros dalokkal arat majd elképesztő sikereket. Fink első lemeze, a száz százalékig elektronikus Fresh Produce után hirtelen teljesen kiábrándult az elektronikus zenéből, és a 2006-os Biscuits for Breakfast már egy teljesen más világot tár elénk. Akusztikus gitáros, finom, hol a neosoullal, hol a blues-zal kacérkodó, befelé forduló, meghitt dalokat hallhatunk rajta. A lemez komoly sikert aratott, majd 2011-ben megjelent a Perfect Darkness, ez a tökéletes chillout-lemez, ami előtt ájultan hajolt földig a kritika és a közönség is. Ezt 2014-ben követte a legfrissebb album, a szintén egekbe magasztalt Hard Believer, aminek turnéján Budapestet is útba ejtette az előadó. A fellépés sikere nyomán most Fink visszatér az A38-ra egy újabb atmoszférikus klubkoncert erejéig.
Junior Kelly – 2015. november 19.
Junior Kelly, a kortárs reggae középgenerációjának egyik legnagyobb alakja a nyári Reggae Camp után visszatér Magyarországra, hogy új, október 9én megjelenő nagylemezét (Urban Poet) bemutassa a magyar közönségnek. A Kingstonban született, szegény ötgyerekes családban felnőtt Junior Kelly első nagy sikereit a kétezres évek elején aratta a Love So Nice felvételével, ami hosszú hónapokon keresztül vezette a jamaikai listákat. Azóta is következetesen járja a "hiteles roots reggae" útját, gondosan kerülgetve az olyan modernizációs próbálkozásokat, mint a dancehall és hasonlók. Azok közé tartozik, akik visszautasítják az elektronika meg a sound systemek használatát, és a lehető legautentikusabb módon közelítenek a reggaehez.
Therapy? – 2016. január 21.
A végére maradt pedig az egyik legnagyobb durranás, amivel már át is csúszunk a télbe és a jövő évbe: a modern metal egyik alapvető, kiszámíthatatlan, mindig megújuló zenekara az északír Therapy?, amely az énekesfrontember Andy Cairns vezetésével több mint huszonöt éve ontja a lemezeket. A legfrissebb idén tavasszal jelent meg, és a bevallottan az együttes legsikeresebb albumát, az 1994es Troublegumot folytató Disquit turnéján a Therapy? ismét Magyarországra látogat ezúttal azonban nem fesztiválfellépésre, mint eddig, hanem súlyos klubkoncertre az A38 Hajón. Vad, ugrálós posztpunk keveredik monumentális riffekkel, sötét és maró iróniától áthatott, szürreális dalszövegek szégyentelenül szájbarágós stadionhimnusz-refrénekkel. A Therapy? kereskedelmileg legsikeresebb lemeze, a Troublegum mármár punkpopslágergyűjtemény, miközben az alig pár évvel későbbi Semi-Detached vagy a Suicide Pact elborult, hallgathatósághatáron egyensúlyozó kísérleti noiserock zúzda.
Kommentek