Kultography

Egyiptom királynőjének valódi arca

Egyiptom királynőjének valódi arca

Izbéki Petronella írása itt: - 2014-03-17 17:53

Csalódhat az, aki egy szórakoztató életrajzi regényt vár Stacy Schiff Kleopátra című könyvétől. Elsősorban, mert ez nem egy regény és éppen ezért nem is úgy szórakoztató, mint egy regény. Ámde nagyon is életrajzi és nagyon is érdekes.kleo_1.png

1082754_5.jpgA Pulitzer-díjas írónő, Stacy Schiff életrajzi regényekre szakosodott. Első könyve rögtön sikert és elismerést hozott neki: Antoine de Saint-Exupéry, a Kis herceg írójának életét bemutató könyvéért a megjelenést követő évben Pulitzer-díjra jelölték, a legjobb életrajzi mű kategóriában. A díjat azonban „csak” a második könyve, Vladimir Nabokov író feleségéről, Veráról szóló műve hozta el neki. Harmadik könyve Benjamin Franklinről és Amerika születéséről szól, melyért ugyancsak számos elismerést kapott.

A Kleopátra is egy rendkívül széleskörűen előkészített mű. Lenyűgöző az az alaposság, amellyel elénk tárul nem csupán Kleopátra élete, de mindenki másé is, akivel az uralkodónő kapcsolatba került. Kleopátra Egyiptom uralkodója, fáraónő, aki öccse feleségeként került a trónra. Palotája Alexandriában volt, abban a városban, amelyet Nagy Sándor alapított. Kleopátra idején főváros volt és hihetetlen méreteket öltött, rendkívüli virágzást élt. De ez egyúttal a nagy római hódítások kora, Julius Cesar és Marcus Antonius időszaka. Ahogy haladunk előre Kleopátra életében, találkozunk élete legfőbb szereplőivel is.

Érdekes, hogy a könyvet minden alapossága ellenére, vagy leginkább pontosan emiatt nem tudtam igazán élvezni. Túlságosan szerteágazó ismereteket közvetített, túl sok mindet tudtam meg, és mivel a cím tárgyától, Kleopátrától újra és újra eltért az írónő, ezért nehéz volt követni, hogy hol is járunk éppen. Lenyűgöző korrajz ez tehát az ókor azon szegletéről, ahol és amikor Kleopátra élt, de nem Kleopátra élete, nem az ő hiteles bemutatása a mű, ahogy az alcím (Egyiptom királynőjének valódi arca) ígéri.

Az előszóban persze el is magyarázza ennek okát: Kleopátráról nem maradtak fel hiteles korabeli írások, rajzok – az általa veretett pénzérme kivételével, melyek profilból mutatják őt. És így tulajdonképpen nem mást tartunk a kezünkben, mint majd 400 oldalnyi feltevést arról, hogy milyen is lehetett ez a nem kifejezetten szépnek, de rendkívül különlegesnek, jó nyelvi érzékkel megáldottnak tartott nő, aki oly sok befolyásos korabeli államférfi társaságában volt feltalálható.

A történelem iránt részletesebben érdeklődőknek azonban kimondottan ajánlott olvasmány Stacy Schiff könyve, a Kleopátra, mely a Partvonal kiadó gondozásában jelent meg.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása