Kultography

Programok az őszi szünetre

Programok az őszi szünetre

Kultography írása itt: - 2013-10-30 12:42

Sokszor töprengünk azon, vajon mit is csináljunk a szabad napjainkon. Az őszi szünetre és a hosszú hétvégére ajánlunk öt olyan programot, amelyet mi már kipróbáltunk/megnéztünk és nagyon szerettünk. 

oroszlanslid.jpg

Kölyök oroszlán simogatás Gyöngyösön

Újra lehet kisoroszlánt simogatni a gyöngyösi magánállatkertben. Augusztus 29-én született négy kölyök a parkban, amelyeket október 21-e óta lehet látogatni, simogatni. Az alomban két hím és két nőstény kölyök van, mind a négyüket lehet simogatni, általában kettesével, két különböző helyszínen várják a látogatókat. A kicsiket néhány percig lehet simogatni, vagy ugyanennyi ideig játszani velük (már ha éppen van kedvük), utána cserélnek a csoportok. Ez az idő bőven elég arra, hogy elkészüljenek az emlék fotók is, de ha valaki tovább szeretné babusgatni őket, újra be lehet állni a sorba. A kertben további állatok is látható, például egy albínó szamár, mosómedve, teve és lámák is.

A belépő felnőtteknek 900 forint, gyerekeknek 600. Érdemes korán érkezni, hogy elkerüljétek a hosszas sorban állást. A kölykök délelőtt 10 és 12 óra között, valamint 14 és 16 óra között simogathatóak.

Caravaggiótól Canalettóig kiállítás a Szépművészeti Múzeum

Több mint száz olasz, a barokk és rokokó korszakban alkotó mester munkáját mutatja be a múzuem átfogó, nagyszabású kiállítása. Az olasz barokkot ilyen mélységben utoljára egy 1922-es firenzei tárlat mutatta be. A kiállítás időrendben, nyolc szekcióban tárgyalja a korszakot, Caravaggio radikális fordulatot hozó római színrelépésétől a manierizmust felváltó barokk, majd a rokokó és a klasszicizmus kialakulásáig. A belépőt a Gyümölcskosaras fiú fogadja, a közönség azonban további nyolc festményt is láthat az egyetemes művészettörténet egyik legnagyobbjaként számon tartott Caravaggiótól. A mester a kor művészeti elvárásai ellen lázadva vált a manierizmus, valamint a XVII. század eleji naturalisztikus ábrázolás iskolateremtő képviselőjévé. Munkái megkülönböztető jegye az a felfogás, hogy nem ideákat kerget a képein, hanem a valóság törékeny, esendő voltát festi meg. A tárlat a legtöbb képet Caravaggiótól láthatják az érdeklődők, rajta kívül olyan művészek munkái láthatóak a Szépművészetiben, mint Artemisia Gentileschi, Guercino, Luca Giordano, Bernardo Strozzi, Giovanni Battista Tiepolo, Canaletto és Bernardo Bellotto. A kiállított darabok egyrészt a múzeum saját gyűjteményéből származnak, másrészt olyan intézmények kölcsönözték nekünk, mint a londoni National Gallery, a párizsi Musée du Louvre, a madridi Museo del Prado és a római Galleria Borghese.

Kirándulás az Ilona-völgyi vízeséshez

Budapesttől körülbelül másfél órányi útra igazi erdei csodavilágban járhatnak azok, akik ellátogatnak az Ilona-völgyi vízeséshez, ahová Parádfürdőről indul a túra. Az oda-vissza körülbelül két órás séta gyermekekkel is könnyen teljesíthető. Először aszfaltúton vezet a túra, később áttér erdei útra.

Ez a vízesés hazánk legnagyobb szintkülönbségű, természetes zuhataga: 10 méterről esik alá a víz. A hely piknikezésre is gyönyörű, akár a vízesés előtt a köveken ülve el lehet fogyasztani az elemózsiát, akár a néhány száz méterrel arrébb lévő padoknál. A vízesés időjárástól függően hol bővebb, hol kisebb, de mindenképpen megéri megnézni, mert csodálatos környezetben található.

Robert Capa kiállítás a Nemzeti Múzeumban

A leghíresebb magyar fotós, Robert Capa születésének 100. évfordulójára szervezett kiállítás mind anyagmennyiségében, mind hatásában óriási. Ha az ember tényleg alaposan végig akarja járni a termeket, akkor egy bő másfél-két órát rá kell szánnia - és szerencsére bőven megéri mind a jegyárat, mind az eltöltött időt. Capa hatalmas hagyatékának darabjai helyszínek, időszakok szerint csoportosítva pihennek a falakon, az egészet összefogó kérdés pedig ott lebeg közöttük: mi volt Robert Capa? A tárlat bevallott célja a külföldre szakadt fotós rendkívüli életének megfoghatóbbá tétele, a fényképezőgép mögötti ember megmutatása. Nem a történelmi, életrajzi adatok mentén - bár már csupán azokból is filmre illő sztori kerekedik ki - hanem egy végtelenül kíváncsi, életvidám, tehetséges, kissé játékfüggő, egész életében úton lévő ember munkáin keresztül ad bepillantást egy végtelenül izgalmas, letűnt korba. Olyan ez, mint egy történelmi filmet nézni: előre tudjuk, mi lesz a vége, mégis, az utolsó termet elhagyva nehéz nem úgy érezni, hogy a tragikusan fiatalon elhunyt Capában személyes barátot gyászolunk. A Capa-rajongókon kívül bátran ajánlható bárkinek, aki egy kicsit is érdeklődik a történelem, a fényképészet vagy az újságírás iránt.

Séta Budapesten vezetéssel

A Hosszúlépés.Járunk? csapata számos érdekes vezetett túrát szervez Budapesten, amelyeken a város rejtett titkait, kincseit, ismeretlen oldalát mutatják be. November 2-én és 3-án is lesz túrájuk, az első napon az Egy falat Kína elnevezésű gasztrotúrán vehettek részt, amely a fővárosi „kínai negyed" környékére vezet. Ennek a túrának a kezdeti verzióján (elődjén) mi is jártunk, nagyon szerettük. A sétán felkeresitek a ruhaboltok között megbújó minipacokat, streedfood árusokat,  majd a gasztro felé veszitek az irányt. A „Nem étterem” feliratú kínai étkezdében hamisítatlan ázsiai hangulatban ételkóstolón vehettek részt a leghíresebb fogásokból. A séta közben persze nem csak gasztronómiáról lesz szó, megismerkedhettek Petőfi kínai népszerűségének történetével, egy bubble tea boltnál a kínai teákról, egy masszázsszalonnál pedig a nyugaton is egyre népszerűbb hagyományos keleti gyógyászatról hallhattok majd sok érdekességet.

November 3-án Aczél György nyomában járhattok majd. Az újlipótvárosi sétán két órára elevenné válik az elmúlt évtizedekből ismert 3T világa, alul- és felülnézetből egyaránt. Megismerkedhettek a Kádár-kor értelmiségének mindennapjaival; megfigyeltekkel, megfigyelőkkel és megrendelőikkel, akik gyakran egymás szomszédai voltak Újlipótvárosban. Bepillanthattok a Kádár-rendszert balról kritizálók mindennapjaiba, és megismerkedhettek a demokratikus ellenzék születésével is. Emellett megmutatják, hol vonultak a tankok 1956-ban és hol dolgozott Kádár János, végül egy titkos átjáró után eljuttok Aczél György lakóházáig.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása