Junot Diaz: Így veszíted el (CorLeonis)
Junot Díaz kötete egymáshoz kapcsolódó történetek füzére, melyek középpontjában a szerelem áll, csak épp más-más jelzővel: szenvedélyes, tiltott, haldokló, anyai. A szerelem pedig maga is „idegen” egy idegen földön, hiszen New Jerseybe szakadt dominikaiak közösségében járunk, akik gyötrelmesen próbálják összekapcsolni a két világot, hogy életteret találjanak maguknak. Az energikus és ötletes, gyengéd és humoros szöveg elénk tárja az emberi szív határtalan sóvárságát és elkerülhetetlen gyengéit.
Helga Weiss: Helga naplója (Alexandra)
Helga Weiss azon kevesek egyike, akik gyerekként túlélték a holokausztot. A szerző rajzaival díszített napló bámulatos éleslátással örökíti meg egy prágai zsidó család gettóban és koncentrációs táborban töltött mindennapjait. Megrázó és egészen egyedi dokumentum, mely Anne Frank naplójához hasonlóan örök érvényű olvasmány.
Gabriela Adameşteanu: Futó viszony (Európa)
A szerző a politikát és a történelmet nem a nagy eseményeken keresztül ábrázolja, hanem a rejtett, szabad szemmel láthatatlan útjait mutatja meg, azt, ahogyan alattomosan beépül az emberek magánéletébe, mindennapi valóságába. Letiţia Arcan férjes asszony, és titkos szerelmi viszonyt folytat egyik munkatársával, Sorin Olaruval. Viszonyuk két évtizeden át tart, örökös kilátástalan jelenben, miközben fegyelmezetten élik nyilvános életüket a Bukarest közepén álló vörös csillagos ház ötödik emeletén működő kommunista intézetben. A látszatra és főleg nappali fényben egyszerű, tiszta szerelmet és kiegyensúlyozott szexuális kapcsolatot kérdések, indokolt és alaptalan gyanúsítgatások, dilemmák, gyötrelmek terhelik. Mivel a Securitate által bemikrofonozott világban szeretik egymást, minél inkább megnyílnak egymás előtt, annál bizonytalanabbakká válnak nemcsak saját személyüket illetően, hanem a másik kitárulkozásával szemben is.
Kőrösi Zoltán: Magyarka (Kaligramm)
Hogyan és miért lesz egy úgynevezett tisztes családból való, finom és érzékeny nő „magyarkává” egy osztrák bordélyban? És milyen véletlenek formálják azok életét, akik inkább elszenvedik, mintsem alakítani tudnák sorsukat? Kőrösi Zoltán új regénye nemcsak ezekre a kérdésekre ad választ, hanem három asszony, három generáció sorsán át rajzolja meg az elmúlt évtizedek Magyarországának történetét.
Louis Ferrante: Maffialeckék – Amit az alvilágtól tanulhatunk az üzleti életben (HVG Könyvek)
A Maffialeckék megdöbbentő és sajátságos humorral átszőtt tanulságos történetei a maffiakatonákról, capókról és donokról – akár milyen hihetetlenül is hangzik – hasznos tanácsokkal szolgálnak beosztottaknak, középvezetőknek és felső vezetőknek egyaránt. Louis Ferrante a hírhedt Gambino család egykori tagja nem a levegőbe beszél. Életfogytiglanra ítélték, de nyolc és fél év után szabadult. A börtönben olvasta el élete első könyvét, amelyet újabbak követtek. Ezek segítették, hogy fejében végre helyére rakja a világot, miközben saját szerepét egy percig sem vitatta. Szabadulása után egyre tisztábban látta, mivel kell leszámolnia, mit érdemes az új életébe magával vinnie, és mi az, ami gengszteréletéből mások számára is tanulsággal szolgálhat. Ezért úgy döntött, könyvet ír tapasztalatairól, és első kézből foglalja össze mindazt, amit az üzleti élet szereplőinek érdemes megtanulniuk az egyik legrégebbi vállalattól, a maffiától.
Kommentek