Eleinte igencsak furcsának, sőt, harmatosabb lelkű olvasók számára egyenesen durvának tűnhet a 18. századi időket megelevenítő levelek sora, és egy ponton magam is gondolkodóba estem a folytatást illetően. A tüzes-jeges Izlandon ma sem könnyű az élet, de az 1700-as években szinte csoda, hogy emberek és állatok képesek voltak életben maradni, mindezt Izland egyik legnagyobb vulkánjának talán legpusztítóbb kitörése idején. Ennek az időszaknak egy évét írja le a regény a Katla hamufelhőinek árnyékából.
Az egy esztendő leírásában a történet cselekményén kívül olyan beszámolót kapunk a korabeli Izlandról, ami naturális valóságában tárja elénk, modern kori, kényelmes városlakók elé, hogy milyen nehézségekkel küzdöttek meg ott, akkor. És ebből újra csak kiviláglik: az élethez való ragaszkodás emberfelettit képes kihozni az emberből. De nem csak ez derül ki, a kor pontos, érzékletes leírása is benne rejlik a levelekben, tudománytól történelmen át a politikáig.
Izlandot, a 18. századi északi életet és a történetet magát Jón Steingrímsson feleségéhez, Þórunnhoz, írt leveleiből ismerhetjük meg. Ebbe a leírásba adagolja az író óvatosan és apránként azt az szálat, mely azóta is nyitva álló kérdést hagyott maga után az izlandi prédikátor életével kapcsolatban: vajon tényleg megölte feleségének korábbi férjét? A történetírás nem ismeri a választ, és Sigurðsson második regénye sem adja meg – egészen.
A levelek mellett olyan álomszerű, vagy éppen valóban egy álmot elmesélő szófolyamokat ömleszt az olvasó elé a könyv, amelyben az egymást követő és egymásba fonódó gondolatok sora helyenként alig követhető. Mégis ezt az elhadart, villanásszerű képek sorozatából összeálló éber-álmot vagy nevenincs módosult tudatállapotot használja fel kiválóan Sigurðsson arra, hogy a megválaszolatlan kérdést a történetbe illessze. A lélek és a tudat zaklatott, ziháló vergődése ez, és az emberi elme olyan furcsa játéka, mely azok elől is képes elfedni az igazságot, akik átélték azt.
A korabeli nyelvezet, a történet szerkesztése és a lelki kínlódásnak és zavartságnak ez a zavarba ejtően érzékletes leírása furcsaságai ellenére is letehetetlenné teszi a könyvet. De hiába olvassuk végig a történetet, a hamufelhők homálya továbbra is elfedi az igazságot – vagy mégsem? A könyv a Libri Kiadó gondozásában jelent meg.
Kommentek