A Budapest Bábszínház csütörtöki sajtótájékoztatóján - amelyen a Lúdas Matyiból részleteket is bemutattak - Meczner János igazgató arról beszélt, hogy a 63. évadát kezdő színház új utak felé törekszik, a kortárs szerzők mellett fiatal rendezői gárda dolgozik az új évadban és a színház arculata is megújul. Hat végzős egyetemista mutatkozik be a közönségnek: Bereczki Csilla, Fige Attila, Hoffer Károly, Mórocz Adrienn, Spiegl Anna és Szolár Tibor is dolgozik a bábszínházban. Tasnádi István a Lúdas Matyit, Szálinger Balázs a Fehérlófiát, Markó Róbert A kis Mukkot írja bábszínpadra.
Céljuk továbbra is a gyerekek színházba szoktatása, hiszen a legfiatalabbak az első impulzust itt kaphatják meg. Ebben az évadban a középiskolás gyerekek felé is szeretnének nyitni.
Második premierként október elején a svéd író, Sven Nordquist Pettson és Findusz-történeteiből készült darabot, Fekete Ádám színpadi változatát láthatják a nézők Bereczki Csilla rendezésében.
A gyerekelőadások mellett a felnőttek számára is születnek produkciók a bábszínházban, szeretnék megnyerni a műfajnak a kamaszokat is. Két mai ifjúsági művet visznek színpadra: a dán írónő, Janne Teller Semmi című regényéből készült darabot Hoffer Károly rendezésében láthatják a nézők, Daniel Danis Kivi című alkotását Gáspár Ildikó jegyzi. A produkciók után az előadást feldolgozó drámafoglalkozásokat tartanak. Az előadást a független társulatokat tömörítő FÜGE Produkcióval közösen hozzák létre.
Klasszikus darabként a Fehérlófiát mutatják be a jövő év elején Veres András rendezésében, majd Wilhelm Hauff A kis Mukk című műve látható, a darabot Csató Kata állítja színpadra az évad utolsó bemutatójaként.
A 90 decibel projekt keretében jelnyelvi tolmácsolással is láthatóak lesznek a bábszínház előadásai. Bonecz Ervin, a projekt alapítója elmondta: 2010-ben azzal a céllal kezdték el a munkát, hogy az ország minden színházában rendszeresen legyenek jelnyelven tolmácsolt, akadálymentesített előadások siketeteknek és nagyothallóknak.
Az elmúlt két évben 18 színház csatlakozott a kezdeményezéshez, így az előző évadban szinte minden hónapban játszottak akadálymentesített előadást valamely színházban. Ettől az évadtól bevezetik a vakoknak történő akadálymentesítést is, amelyet narrátorok segítségével valósítanak meg.
Forrás: MTI
Kommentek