Mind a hazai televíziók, mind a rádióadók egyre több magyar zenét játszottak 2011-ben, mint azelőtt, és a zenei rendezvények, fesztiválok is szívesebben hívnak magyar bandákat, mint azelőtt. A fejlődés egyedül az online letöltések terén nem érződik, egyelőre még mindig kevésbé használjuk ki a legális letöltések nyújtotta kényelmes zenevásárlási formát, mint a világ legtöbb részén.
Az előrelépést az Artisjus szerint a Magyar Dal Napjának is köszönhetjük. „2011-ben közel tizenöt százalékkal több magyar zenét hallgattunk, mint egy évvel korábban. Azt gondoljuk, hogy ez nemcsak a jogszabályi változásoknak köszönhető: Az idén öt éves Magyar Dal Napjához hasonló rendezvények nagyon sokat segítenek a hazai könnyűzene népszerűsítésében” – mondta el Tóth Péter Benjamin, a zeneszerzők, szövegírók jogait kezelő Artisjus egyesület kommunikációs és stratégiai igazgatója.
Jogszabályi változások alatt a 2011-es médiatörvény azon részéről van szó, amely harmincöt százalékban határozza meg a rádiók számára az elhangzó magyar zenék minimumát, amit a rádiók be is tartottak. A cél ezzel a hazai zene, zenészek népszerűsítése, előnyösebb helyzetbe hozatala volt, amit úgy tűnik, sikerült elérni. Hiszen a Magyarországon megrendezésre kerülő tizennégy-tizenötezer zenei rendezvény fellépésein 2011-ben majd' hetvenhét százalékban magyar zene hangzott el. Emellett a hazai televíziók is ötvenegy százalékban magyar zenét játszottak, ami a 2010-es évhez képest ugyan csak három plusz százalékot jelent, de a két évvel korábbinál már tizenkét százalékkal magasabb szám. A tévék esetében nincs törvény előírta kvóta, így ez az elmozdulás ténylegesen a fogyasztói igények változását tükrözi. Ebben az esetben a tehetségkutató műsorok is jelentőséggel bírhatnak akár az versenyzők előadásában elhangzott dalok, akár a vendégfellépők oldaláról.
És természetesen a Magyar Dal Napja is a hazai zenék felkarolását tűzte ki céljául. „Meg kell mutatnunk, hogy milyen sok jó, szerethető magyar zene létezik.” - érvel a hazai zene mellett Presser Gábor, a Magyar Dal Napja alapítója. „Amikor elindítottuk ezt a mozgalmat, az volt a célunk, hogy a magyar zene ügye bekerüljön a közbeszédbe. Ha a javuló statisztikákhoz csak kis mértékben is hozzájárulhattunk, érdemes volt útnak indítani a Magyar Dal Napját.”
Kommentek