A Denevérember a Harry Hole-sorozat legelső darabja volt, az író hazájában 1997-ben jelent meg. Ezt a kötetet követték az olyan kiadványok, mint például a Vörösbegy, a Nemeszisz, a Hóember és az egyik nemzetközileg is legújabb darab, a Leopárd.
[caption id="attachment_28643" align="alignright" width="184" caption="A szerző"][/caption]A híres nyomozó első esete Ausztráliába kalauzolja az olvasót. Harry Hole-t azért küldik a távoli országba, hogy segítsen felderíteni egy gyilkosságot, amelynek áldozata egy fiatal norvég lány. A nőt megerőszakolták, majd brutális kegyetlenséggel megfojtották. Noha a helyi kollégák eredetileg csak jelképes szerepet szánnak a nyomozónak, végül Hole feladata nagyobb lesz, mint gondolná, alaposan belekeveredik az ügybe. A munka során megismerkedik az őslakosok legendáival, a szerelem is rátalál...
A történet lassúbb folyású, kevésbé pörgős, mint amit a későbbi Hole-sztoriktól megszokhattunk, ez azonban nem jelent semmit a történet minőségére nézve: hasonlóan igényes, apró részletekig kidolgozott krimit kapunk, mint a sorozat további részeiben. Ami viszont tény, hogy ebből a könyvből némileg hiányzik a feszültség. Persze ezt talán az is okozza, hogy az írónak itt kellett megalapoznia Harry Hole jellemét, kialakítania azokat az apró részleteket, amelyek miatt Hole a jövőben úgy viselkedik, ahogy azt más kötetekben láthatjuk. A történet lassan indul be, de amikor elérjük azt a pontot, hogy felpörögnek az események, onnantól ismét minden szép sorjában zajlik egymás után.
Annak ellenére, hogy ez volt az első része a sorozatnak, majdnem tökéletes, és majdnem minden megtalálható benne, ami miatt a későbbi részeket annyira szeretjük. A leíró ausztrál részletekből talán egy kicsit sok lett, ráadásul a végkifejlett szempontjából több rész tényleg felesleges is.
Azok számára, akik nem ezt a kötetet olvassák először, a Denevérember okozhat némi csalódást, de ez csak azért van, mert a későbbi részek valóban tökéletesek. Egytől egyig mind. Ha ez a könyv egy egyszeri krimi lenne, akkor valószínűleg senki semmilyen negatívumot nem tudna elmondani róla. E művet olvasva egyébként érhető, hogy a sorozat kiadója, az Animus, miért nem ezzel kezdte a Hole-könyvek megjelentetését. Logikus, jó döntés volt, ügyesen kialakították a függőséget az olvasókban. Ezt a függést a Denevéremberrel nem biztos, hogy el tudták volna érni.
Kommentek