József Attila Emlékház, Balatonszárszó
Gyönyörűen, a XXI. század elvárásainak megfelelően felújítva várja látogatóit a balatonszárszói József Attila Múzeum, amely a tragikusan elhunyt költőnek állít emléket. A súlyos betegségből lábadozó művész ebben a házban töltötte utolsó napjait, 1937. december 3-án innen indult a végzetes kimenetelű sétára. Az emlékházban fotók, írásos és tárgyi emlékek mellett – több nyelven – különleges hangfelvételek is várják az érdeklődőket. Ezeken olyan ismert művész mondja a költő verseit mint Latinovits Zoltán, Várkonyi Zoltán, Kaszás Gergő és Galkó Balázs. A kiállított tárgyak között találjuk azt a felsőt, amelyet a költő a halálakor viselt, illetve szeretett írógépét is, amelyen verseit írta.
Pálmaház és Hintómúzeum, Keszthely – Festetics Kastély
A Festetis Kastély Keszthely legismertebb, a Balaton térségének egyik legnépszerűbb nevezetéssége, hazánk leglátogatottabb kastélya. Egyik egykori lovardájában alakították ki a Hintómúzeumot, amelyben számos érdekes, korabeli járművet láthatunk. A kiállított darabok között akad családi, báli, temetkezési hintó, postahintó, valamint télen használt hintószán is. A múzeumban látható A fa bűvöletében című kocsi- és hintómodell kiállítás is, amely Kovács István, Felegyi Pál, Pulics Sándor és Végh József munkáit mutatja be.
Június 16-tól lesz látogatható a kastély Pálmaháza, amely 1880-as években Eiffel tervei alapján épült. Az üvegházhoz egy óriási park is csatlakozik. Az épületben különleges növények tekinhetők meg, köztük például több mint 400 fajta hibiszkusz.
Kikötő, Balatonföldvár
A Balaton déli partján pihenőknek kiváló délutáni vagy esti program Balatonföldvár kikötőjének bejárása. A szépen kiépített útvonalak mentén egyszerre gyönyörködhetünk a tó szépségeiben, és vizsgálhatjuk meg közelebbről is a vitorlásokat. A bejáratnál érdemes akár egy fagylaltot is magunkhoz vennünk. Ezt a lazább programot azoknak ajánljuk, akik a nyüzsgős strandolás után szívesen sétálnak egyet nyugodt környezetben párjukkal vagy családjukkal.
Antikkályha magángyűjtemény, Gyenesdiás
Különleges tárlat, amellyel máshol sehol az országban nem találkozhatunk. A magángyűjteményben 400 darab öntöttvas kályha látható, amelyeket Vaszkó Ernő gyűjtő saját kezűleg újított fel. Az itt látható darabokat az 1800-as években Európa-szerte használták. A kályhák 100-200 évesek, de akár ma is működhetnének. A gyűjteményben a kor egyéb használati tárgyai is megtalálhatóak. A kiállítás péntekenként, illetve előre egyeztetett időpontban, ingyenesen látogatható.
Fürdőélet a Monarchiában kiállítás, Balatonfüred – Vaszary Villa, B épület
A szeptember másodikáig nyitva tartó kiállításon a 19. század második, illetve a 20. század első felének fürdőkultúráját mutatják be. Abbázia főleg a 19. század második felétől a magyar üdülési, pihenési, gyógyulási helyszínek közül az egyik legkedveltebb volt. Számos irodalmi, történelmi személyiség is kedvelte a helyet, köztük például Széchenyi István, Kossuth Lajos, Jókai Mór, Ady Endre és Krúdy Gyula is. A tárlaton olyan tárgyi emlékeket vonultatnak fel, amelyek Füred és Abbázia kapcsolatát mutatják be.
Tavasbarlang, Tapolca
A város szívében található barlang mindenki számára kellemes kikapcsolódást nyújt. A Közép-Európában egyedülálló barlangban egy rövid sétát vagy egy 10 perces csónakutat is tehetünk (300 méteres szakasz). A barlangot 1903-ban kútásás közben fedezték fel, tíz évvel később nyitották meg a látogatók előtt. A barlang március 15-e óta felújítva várja látogatóit. A Tapolcai-tavasbarlang egyike volt hazánk azon, alig kéttucat barlangjának, amelyeket a barlangok általános védettségének kimondása előtt, már 1942-ben - hazánkban másodikként - védelem alá helyeztek. 1982. óta fokozottan védett; kiemelt védelmi státuszát geológiai, genetikai, morfológiai, hidrológiai és biológiai értékei, valamint kiterjedése indokolja.
Remetetelep, Tihany
Tihanyra mindenképpen érdemes egy napot, de akkár többet is szánni, ha rossz az idő, ha jó. Az Apátság mellett számos más látnivalót, programlehetőséget találhat bárki itt. Például a remeték egykori lakhelyét. Az Óvár keleti oldalában, a sziklafalban a XI-XIV. században ortodox görög remeték vájták ki celláikat, kápolnájukat és ebédlőtermüket keleti típusú laura-rendszer szerint. Ez a Kárpát-medencében az egyetlen, aránylag épségben maradt remetetelep. Innen nem messze található Tihany egyetlen forrása, amit korábban Orosz-kútnak, ma Ciprián-forrásnak hívnak.
Kommentek