Kultography

Erdőn-mezőn keresztül két keréken

Erdőn-mezőn keresztül két keréken

Mádai Adrienn írása itt: - 2012-04-05 08:22

Biciklizni jó! A szél kellemesen hűsít, miközben kitekerjük magunkból a munkahelyi, otthoni stressz nagy részét, és ha jól választottunk túraútvonalat, még az ébredező, tavaszi tájban is gyönyörködhetünk. Cikkünk ebben kíván segítséget nyújtani.

Persze, mielőtt nekivágnánk az útnak érdemes megvizsgálnunk kétkerekűnket, hogy a téli pihenő nem okozott-e bármi kárt benne. Bár sokan gondoskodnak biciklijük téli álmáról, és tisztán teszik el egy fűtött, védett helyre, nekik is érdemes egy nedves ronggyal megtisztítani az első út előtt. Ezután érdemes megvizsgálni az abroncsokat, a felnit és a fékeket is. Ha a nyereg és a kormány beállítását kényelmesnek érezzük, a lámpánk és a villogónk is tökéletesen működik, akkor már csak az útra kell felkészülnünk. A hátizsákunkba hosszabb túra esetén, főleg ha erdőszakaszok is szerepelnek az útvonaltervben, érdemes berakni a defektelhárító készletünket – gumikiemelő, gumiragasztó, pumpa – és egy láncot vagy U-lakatot, hogy még véletlenül se tulajdonítsa el senki a biciklinket, ha megállunk pihenni vagy vásárolni egy kis időre. Az innivaló, élelem, váltás felső, esőkabát és a fényképezőgép bepakolása után pedig már tényleg nincs más hátra, mint hogy nyakunkba vegyük a világot és nekivágjunk egy remek tekerésnek!

Fertő-tó

A Fertő-tó élővilága rendkívül gazdag. Az Ausztria és Magyarország határán fekvő állóvíz mentén végig kiépített kerékpárút van, így akár egy tókerülésbe is belevághatunk. A kerékpárút nem csupán a tó körül vezet, hanem a környező településeket, tájvédelmi körzeteket is felöleli. Ha megpróbálkozunk a 350 km-es táv megtételével, akkor - főleg kezdőknek és nem túl gyakorlott bicikliseknek - négy napos túrával számolniuk. Az ideális kiindulópont Sopron, ahová vonattal is könnyűszerrel eljuthatunk. A csodás élővilág mellett érdemes útba ejteni a környező települések borozóit is, ahol a helyi termelők saját borukat árulják, ezek mellé pedig ajánljuk a termelői sajtokat és házi készítésű kenyereket kísérőnek. Az Eszterházy- és Széchenyi-kastély mellett népi és barokk falusi épületeket is megcsodálhatunk a régióban.

Dunakanyar

A Pilis és a Visegrádi-hegység közelsége rengeteg izgalmas és különböző nehézségi szintű túrára nyújt lehetőséget. Végig aszfaltozott, jó pár helyen kiépített kerékpárúton lehet haladni. A kirándulás során érdemes útba ejteni és megállni Dobogókőn, Visegrádon és Esztergomban is. Dobogókőről azonban érdemes tudni, hogy a Visegrádi-hegység legmagasabb pontja (699 méter), így ehhez a szakaszhoz jó kondi kell. Gyakorlott kerékpárosok számára egy csodás, egy napos túra lehet Budapestről fel Visegrádra, majd Vácon át vissza Pestre. Aki ennél nagyobb kalandra vágyik, annak érdemes Dömös környékén megszállni, és onnan indulni kisebb nagyobb túrákra Zebegény, Esztergom vagy épp Dunabogdány felé.

Hévíz és térsége

Bár egyre népszerűbb manapság a Balaton-kerülés is, mégis ha a természetre és a látnivalókra legalább akkora súlyt szeretnénk fektetni, mint a megtett út hosszára, akkor Hévíz és térségét ajánljuk. Hévízről Keszthelyre és Alsópáhokra is kiépített kerékpárút vezet. Véderdő, patakok és emelkedők színesítik a túrát, az út mentén pedig biciklis pihenők várják a megfáradt kerekezőket. A Festetics-kastély mellett a környék számos kulturális érdekességet is tartogat az idelátogatók számára. A családosok is bátran nekivághatnak az útnak, ugyanis az elmúlt években kialakították a Tavirózsa tanösvényt, amelyen megismerkedhetünk a Hévízi-folyás csodás állat- és növényvilágával, sőt egy mocsári ciprusokkal szegélyezett sétányon is végig tekerhetünk.

Lillafüred és térsége

A Bükk egyik legszebb pontja a Garanda-völgy, azon belül is pedig Lillafüred és térsége. Lillafüreden rengeteg látnivaló, a Palotaszálló, a Függőkert, a vízesés, az erdei vasút és több kisebb, nagyobb barlang is található. Több gyalogostúra útvonalat is kiépítettek a térségben az évek folyamán, de a kerékpározás szerelmeseire is gondolva a hegyi ösvények mellett aszfaltos úton haladó túrákat is tehetünk. A Negyfennsíkon keresztül végig műúton kerekezhetünk el Lillafüredről egészen Szilvásváradra, Jávorkút és Olaszkapu érintésével. Az erdős, ligetes hegyi terep egyetlen nehézségét a hosszú emelkedők alkotják. Aki rövidebb, kevésbé fárasztó túrára vágyik, számára Hollóstetőt, Garandát és Répáshutát ajánljuk célállomásnak.

Tisza-tó

A Tisza-tó hazánk második legnagyobb állóvize. Gazdag állat- és növényvilágát nem csak két kerékről, de csónakból is megfigyelhetjük, így akár a hosszúhétvége alkalmával egyszerre hódolhatunk két szenvedélyünknek, a kenuzásnak és a kerékpározásnak is. Bátran ajánljuk az útvonalat kezdő kerékpárosoknak is, ugyanis a Tisza-tó körül található Európa egyik leglaposabb kerékpárútja, ami végig a tó körüli töltés tetején halad. A csodás látvány garantált, és a könnyű terep miatt egy nap alatt teljesíthető a 60 kilométeres táv. Poroszlón könnyedén kenura válthatunk, így beevezhetjük a Tiszat-tó legeldugottabb részeit is.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása