Idén is nehéz dolga volt a zsűrinek, amíg a számos kiváló munkából kiválasztotta azt a néhányat, amely díjat kapott - mondta Sajó Andrea, az OSZK főigazgatója pénteken, a díjátadóval egybekötött kiállítás-megnyitón Budapesten.
A tudományos térképek kategóriában megosztott első helyezést ért el a Sátoraljaújhely Várostörténeti Atlasz 2. része, "az európai történettudományi kutatás újabb irányát jelző, korábban nem létező monográfia-típusú kötet", valamint a Magyar helységnév-azonosító szótár "a hazai szakirodalomban kiemelkedő tartalmi gazdagságú kiadvány" - ismertette Klinghammer István akadémikus. Idegenforgalmi kategóriában Magyarország nagy atlasza lett első: a hagyományos kéziatlaszok formátumát követő kiadványt a "szerkesztői igényesség jellemzi", különlegessége a formabontó és a hagyományokkal szakító jelmagyarázat. Ebben a kategóriában elismerésben részesült még Balaton és környéke, valamint London és Torockó térképe.
A digitális magyar térképek között az Egérút című mű lett első, melyet az igényes grafikai megvalósítás és a könnyű kezelhetőség tesz kiemelkedővé. A másik első helyezett ebben a kategóriában a vörösiszap katasztrófa hatásainak légi felméréséből előállított digitális térinformatikai adatbázisok bemutatása.
Klinghammer István arra hívta fel a figyelmet, hogy nagyon sokat változott a térképtudomány, hiszen kezdetekben az analóg térképek voltak az uralkodók és gyerekcipőben járt a digitális technológia. Ezért lenne érdekes összegyűjteni és egymás mellé tenni az elmúlt tizenhét év térképeit.
A verseny, amelynek célja a magyar térképkultúra színvonalának emelése és az igényesen kivitelezett térképek térhódításának elősegítése, 1996-ban indult útjára. A Lázár deák Térképészeti Alapítvány és az Országos Széchényi Könyvtár Térképtára minden évben pályázatot hirdet a "Szép Magyar Térkép" cím elnyerésére.
A térképeket a látogatók április 28-ig tekinthetik meg a könyvtár dísztermében.
Forrás: MTI
Kommentek