Az Iparművészeti Múzeum idén tavasszal egy nagyszabású kiállításon mutatja be az 1920-as, 30-as évek művészi enteriőrjeit, és az iparművészek alkotta art deco stílusú lakberendezési tárgyakat. A kiállítás megnyitóján, amely a Budapesti Tavaszi Fesztivál nyitóünnepsége is volt egyben, részt vett Tarlós István főpolgármester és Vitézy Zsófia, a Budapesti Fesztiválközpont vezetője is, akiktől megtudtuk, hogy már a jövő évi, 2013-as Budapesti Tavaszi Fesztiválra készülnek. Takács Imre, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója elmondta, hogy a mostani kiállításon a két világháború közötti lakberendezési stílusokat mutatják be. Hozzátette: „Az Art deco tárlat azonban, ennél több. Az újjászületés pillanatát is jelzi, mert végre elindulhat a múzeum rekonstrukciója, amely nem csupán az épületre vonatkozik, hanem a kiállítási tárgyakra is. A közönség 140 éve nem látott alkotásokat pillanthat meg újra.”
A megnyitó ünnepség után, kezdetét vette a tárlat bejárása. Az első világháborút követő két évtized rengeteg változást hozott az otthonok kialakításában, köszönhető ez többek között a Bauhaus megjelenésének, és a szecesszió ismételt felvirágzásának. A „klasszikus modern” bútorok, melyeknél a kényelem, a praktikum és az olcsóság volt a főszempont, keveredtek az art deco eklektikus, népes irányzataival.
A kiállítás tematikáját a korszak legbefolyásosabb művész-egyéniségei köré szervezték, így megismerhetjük többek között Kozma Lajos, Kaesz Gyula, Kovács Zsuzsa, Fränkel György, Kóródy György, Vágó Pál, Nagy Károly bútorait, és az ezeket kiegészítő, a lakóteret otthonná emelő dísztárgyakat, textíliákat, világítótesteket.
Egy csodás babaházzal kezdődik a kiállítás. Az emeletes, erkélyes házacskában nem csak a szokásos játékok, de népi motívumokkal kifestett bútorok és még egy aprócska írógép is megtalálható. A tárlat első felében hatalmas, színpompás fotelek, komódok, meseszép tükrök, érdekes mintázatú teáscsészék és kannák veszik körül az érdeklődőket.
Az afrikai mágikus művészet is hatással volt, a két világháború között született dísztárgyakra. Rév István Árpád karikaturista, egzotikus szobor trilógiája, melyek Miss Angyalföldet, Miss Jövőszázadot és Miss XX. századot ábrázolják egyszerre humorosak és elgondolkoztatóak. P. Szabó Éva textilművész csodás nyomott mintás szövetein vadászó, erdei jelenetek elevenednek meg, népmesei motívumokkal kiegészítve. Különleges tálaló eszközökből sincs hiány, a csipkeüveg tálka, valamint a színes kerámiából készült kancsók igazán szép és vidám részei a kiállításnak.
A tárlaton nem csak bútorokat, de korhű szobákat is megtekinthetnek a látogatók például, egy lazac rózsaszín, rendkívül elegáns női budoárt és egy polgári nappalit is, ami egyszerre hat régiesnek és modernnek, az absztrakt festmény és a tündér faliplasztika által. Szerepel még írókomód, csodás grafikával díszített zeneszekrény és népies motívumokkal borított kerámia őzbak is a kiállított tárgyak között.
Azt Art deco és a modernizmus kiállítást mindenkinek ajánljuk, mert egy különleges, kicsit ismerős, kicsit idegen világba repíti az embert. A tárlat bejárása után pedig ne csodálkozzunk, ha kedvet érzünk felmenni a padlásra és megnézni, nem találunk-e valami érdekes lakberendezési tárgyat a '20-as, '30-as évekből, amit még a nagymama, dédnagymama hagyott ránk.
Kommentek