Fodor Zoltán a Zsidó Nyári Fesztivál felkérésére készítette el Barmicvo című darabját tavaly – ennek kapcsán ismerkedett meg a zsidó kultúrkörrel, és ekkor talált rá Eszter könyvére, amelynek drámája annyira magával ragadta, hogy eldöntötte, ezt a történetet is színpadra szeretné állítani.
Az Eszter könyve azt meséli el, hogyan lett a zsidó származású Eszterből az őket leigázó, idegen ország uralkodónője, és később kilétét felfedve, hogyan mentette meg népét a biztos haláltól. A darab egyfajta továbbgondolt, személyes értelmezés, melyben Eszter élete lélektani vívódás a rabság és a szabadság furcsa kettősségében, a hit és a szerelem között való egyensúlyozás. A bibliai alakok, Eszter, Haman, Áhásvérus és Mordecháj, csupán szimbólumok, az alázat, a szeretet, a hatalom birtoklásának vágya és az ezt átitató bosszúvágy, az önzetlenség, illetve az igazság megtestesítői.
„Az egész történetben Eszter személye fogott meg a leginkább. Kíváncsi voltam, milyen lélektani csatákat vívhatott magával, amikor el kellet titkolnia azt, ami számára talán a legfontosabb volt: amikor gyűlölete lassan szerelembe csapott át, és amikor népe érdekében, mindenét kockára téve, felfedte önmagát. Az a kettősség, amiben ő élt, egyfelől rendhagyó, másfelől viszont nagyon is mindennapi. Bizonyos helyzetekben mi sem akarunk kibújni a felvett álarc mögül, és nem merjük megmutatni, hogy kik is vagyunk valójában” – nyilatkozta Fodor Zoltán, az Inversedance vezetője.
A március 20-án debütáló táncos adaptációval Fodor Zoltánnak nem az a célja, hogy dramatikus cselekmények során keresztül a nézők megértsék Eszter történetét, hanem az, hogy a tánc segítségével érezzék azt, hogy milyen lehetett Eszter sorsa.
Kommentek