Az este folyamán Dohnányi Ernő Intermezzóját hallhatjuk a d-moll szimfóniából, illetve felcsendül a Szerenád vonóstrióra című műve is. Dohnányi feltűnően sokszor és sokféle módon szerepelteti a brácsát kiemelt szerepekben, akár szólisztikusan vagy formai, funkcionális szempontból. Erre nagyon szép példa ez a két mű a szerző életművének palettáján.
Emellett Bohuslav Martinů, Mihály András és Johann Nepomuk Hummel egy-egy darabja is elhangzik.
Bohuslav Martinů: Három madrigál hegedűre és brácsára c. műve, ez az izgalmas, változatos ritmikai fordulatokkal teli darab, amely a felszabadultság, a boldog létezés érzetét közvetíti. A szerző nagyvonalúan használja ki a két hangszer együttes megszólalásából származó hangzásbeli lehetőségeket.
Mihály András 1975-ben Lukács Pál brácsaművésznek ajánlotta Musica per viola con accompagnamento di pianoforte című darabját. Noha a mű nem hosszabb hét-nyolc percnél, a legszélsőségesebb karakterek és a pontosan leírt, mégis improvizációnak ható fordulatok megrendítően érzékeltetik egy mikrovilág történéseit.
Johann Nepomuk Hummel a bécsi klasszikus korszak kiemelkedő muzsikusa és zeneszerzője, Mozart tanítványa Esz-dúr brácsaszonátájával megírta azt a darabot, amely a Mozart-szonátákhoz fogható, briliáns mű a brácsára írott szonáták sorában.
Nagy Enikő brácsaművész a Zeneakadémián Konrád György osztályában 1991-ben végzett kitüntetéses oklevéllel. Még az akadémiai évek alatt részt vett Végh Sándor, a világhírű Végh-vonósnégyes primáriusa mesterkurzusán, akinek meghívására a hegedűművész által alapított Camerarta Academica Salzburg tagjaként játszott. Számos turnén és hanglemezfelvételen közreműködött az együttessel, többek között a Mozart-zongoraversenyek összkiadásában Schiff Andrással. A Danubius, majd később a Camerata Budapest Vonósnégyessel tett turnék egyik legkiemelkedőbb eseménye Bartók hat vonósnégyesének bemutatása volt a Conservatoire de Reims szervezésében (Camerata Budapest Vonósnégyes). Hangfelvételeket készített többek között a Magyar Rádióval, a Bajor Rádióval, a Hungarotonnal és a Naxos-szal. Emellett tanított a Bartók Konzervatóriumban és a Zeneakadémián. Jelenleg is rendszeresen játszik kamarapartnereivel itthon és külföldön.
Kommentek