A Temps d'Images Fesztivál 2002-ben jött létre az Arte kulturális televíziós csatorna és a francia La Ferme du Buisson kortárs művészeti központ kezdeményezésére. A rendezvény Európán túlnyúló hálózattá nőtt mind az alkotók együttműködése, mind az előadások áramlása tekintetében. A résztvevő szervezetek, intézmények és helyszínek közös célja, hogy előadóművészeti formákat és mozgóképet ötvöző produkciók létrehozásával és forgalmazásával szoros és termékeny kapcsolatot teremtsenek színpad és vizualitás között.
Szólásszabadságról, cenzúráról, vallásról szól a fizikai színház eszközeivel a DV8 legújabb, Beszélhetünk erről? (Can We Talk About This?) című előadása február 22. és 24. között a Trafóban. A produkció témája a multikulturalitást érintő jogszabályok, a szólásszabadság, a cenzúra Salman Rushdie könyveinek 1989-es elégetésétől, Theo Van Gogh holland filmrendező meggyilkolásán át a Mohammed-karikatúrák körüli 2005-ös botrányig. A február 23.-i előadás előtt Lloyd Newson rendezővel Lévai Balázs szerkesztő-riporter beszélget a Trafó Galériában.
A túlélőkkel, családtagokkal, falubeliekkel készített interjúkon keresztül dolgozza fel a 2008-2009-es romagyilkosságokat a PanoDráma Szóról szóra című darabja; a dokumentumszínházi előadás február 28-án látható a Trafóban. A magyar nyelven, angol felirattal előadott produkcióban Bánki Gergellyel, Feuer Yvette-tel, Hárs Annával, Orsós Róberttel, Ördög Tamással, Schermann Mártával, Szamosi Zsófiával és Urbanovits Krisztinával találkozhat a közönség.
Március 2-án és 3-án szintén a Trafó nagytermének közepén vetít árnyékot és fényt az olasz Muta Imago. Claudia Sorace, Riccardo Fazi és Massimo Troncanetti Madeleine című darabjában egy nő vár a visszatérésre, de nem tudja, mikor és hogyan fog ez megtörténni,
A Művész mozi március 5. és 7. között Arte-filmeket tűz műsorra; a többnyire angolul, francia felirattal vetített alkotások többek között Jiri Kylian, Ravi Shankar, Wayne McGregor és Anne Teresa De Keersmaeker művészetét mutatják be a vásznon.
Ősbemutatóval jelentkezik a Forte Társulat: a Koto és Kaori című, gyermekeknek és felnőtteknek is szóló, a Kitchen Budapest munkatársaival közösen létrehozott, különleges vetítéssel kísért mese március 8. és 10. között szerepel a Trafó műsorán.
Március 9-én nyílik Vasarely Go Home címmel a Trafó Galéria Andreas Fogarasi-kiállítása. Az Arany Oroszlán-díjas osztrák-magyar művész a Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia számára készítette legújabb dokumentumfilmjét: a videó két eseményt vizsgál, amelyek 1969. október 18-án játszódtak le Budapesten.
Hogyan mesélnél el egy történetet színészek nélkül? - teszi fel a kérdést Kálmán Eszter rendező és a TÁP Színház, hogy a Hamupipőke történetén keresztül próbáljon választ találni. A szereplőmentes előadás március 14-15-én látható a Trafóban.
Ugyanitt tér vissza március 17-18-án a Krétakör nagy sikerű összművészeti trilógiája, a Krízis, amelyben a Gát család három tagját különböző előadóművészeti formákon keresztül - film, kortárs opera és színház - ismerhetik meg a nézők.
A rendezvénysorozat részletes programja a Trafó honlapján érhető el.
Forrás: MTI
Kommentek