Kultography

A szerelem fogságában – Szaddám hálószobájában

A szerelem fogságában – Szaddám hálószobájában

Mittelholcz Dóra írása itt: - 2012-02-14 12:45

Egy kapcsolat végén számos esetben magunk sem értjük, mit miért tettünk, miért ragaszkodtunk annyira az illetőhöz, aki a párunk volt. Pedig jó esetben egyáltalán nem kínzott vagy ütött minket, szimplán valami nem működött. Vannak azonban nők, akik ahhoz a férfihoz is ragaszkodnak, akik pokollá teszik az életüket, nap mint nap bántalmazzák őket. Már azt is  nehéz megérteni, ha egy nő egy-egy pofont elvisel a szeretett férfitől, hát még Pariszula Lampszosz esetét. Pariszula hosszú évtizedeket töltött Szaddám Huszeinnel, és saját maga bevallása szerint egy idő után noha gyűlőlte a diktátort, a fizikai vágy erősebb volt az agyánál, legyőzte őt. Emellett persze a vezér akarata ellen sem lehetett sok mindent tenni.

A ma Maria Lampsos néven Svédországban élő nő Szaddám megölése után beszélt a múltjáról Lena Katarina Swanberg, svéd újságírónőnek, hogy lejegyezzék a történetet. Az egykori diktátor nevét hallva valószínűleg azt gondolnánk, a kötet, amelyet a kezünkbe veszünk részletesen beszámol majd az erőszakos cselekedetekről, amelyek Irakban történtek, ezzel szemben a két nő e jelenetek ábrázolása nélkül érzékelteti azt, hogy milyen volt a szerető élete, milyen ember is volt Szaddám Husszein. Bár a könyv Szaddám erőszakos tetteit nem részletezi, azonban a fiát, Udaj Husszeint már kevésbé kíméli, igaz az ő szörnyű tetteiből is minimálisat árul el. (Udaj Husszeinről és kegyetlen cselekedeteiről egykori hasonmása, Latif Yahia írt The Devils Double címmel könyvet, amelyből aztán film is készült. Latifot kényszerítették a munkára, évek után azonban neki is sikerült elmenekülnie. A kötet és a film hazánkban nem elérhető – a szerk.)

Döbbenet olvasni a könyvet egy nőről, aki feláldozta az életetét, a fiatalságát, aki még azt a tudatot is kénytelen volt tehetetlenül, némán elviselni, hogy a lányát Udaj megerőszakolta. Első olvasásra az ember nem érti, miért, hogy lehet szó nélkül hagyni egy ilyen tettet? Majd továbbolvasva rájön: azt tette, amiről úgy érezte, azzal a legjobban meg tudja védeni a lányát attól, hogy ez újra megtörténjen vele, vagy hogy a halál legyen a sorsa. Belegondolni is rossz, hogy milyen érzés lehetett egy anya számára elmenekülni úgy egy országból, hogy a gyermekeit ott kellett hagyja.

A Cartaphilus kiadónál megjelent könyv könnyen olvasható, épp ezért könnyed olvasmánynak is tűnik, azonban témája és a leírt események miatt mellbevágó és emlékezetes.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása