Lehet státuszszimbólum vagy emlék, ugyanaz a tárgy mást jelenthet egy gyereknek és egy felnőttnek. Szórakoztathat minket, vagy éppen funkció nélkül lehet fontos számunkra. Ezek még nem is meglepő, különleges megállapítások. A könyv azonban mélyebbre nyúl, és tárgyainkhoz való viszonyainkat vizsgálja, alapos kutatással.
Csíkszentmihályi Mihály és Eugene Rochberg-Halton felmérésben nyolcvan chicagói családot vizsgált, és nem várt összefüggésekre bukkant a tárgyakhoz való viszony, a mai kultúra, az egyénről való gondolkozás kapcsán.
Mire valók a tárgyak? Mik a boldog otthon jellemzői? Milyen kölcsönhatás van a személyek és a tárgyak között? Mi a megoldás a tárgyainktól való függés feloldására? Ilyen és ezekhez hasonló kérdések merülnek fel, melyekre a kutatás érdekes válaszokat ad.
A tárgyaink tükrében néhol kissé elhúzott, néhol kissé tömény olvasmány, ám mindenképpen érdekes ez a pszichológia témájú könyv, bárkinek, aki pszichológiával foglalkozik, vagy egyszerűen csak kíváncsi, hogyan is működünk, mi, emberek. Hiszen az írás azzal foglakozik, ami nap, mint nap körülvesz minket: a tárgyak halmazával.
A könyv a Libri Könykiadó Kft. gondozásában jelent meg.
Kommentek