30. születésnapját ünnepli a KFT zenekar a Papp László Sportarénában, december 28-án. Csillagrendszerekről, űrutazásról és lézerhárfákról beszélgettünk az együttes két tagjával Laár Andrással és Márton Andrással.
Nem rég jelent meg egy hír, miszerint a KFT zenekar négy tagja valójában UFÓ! Melyik bolygóról érkeztetek hozzánk?
Laár A.: Egy messzi csillagrendszerből érkeztünk, a Betelgeuse bolygóról. Eredetileg ott születtünk mind a négyen, csak miután ez a bolygó betelt gőzzel, távoznunk kellett. A gőz miatt nem szóltak a hangszerek, ezért ide, a Földre emigráltunk. 1981-ben telepedtünk le, de már többször is jelen voltunk a bolygó történelmének korábbi időszakaiban is, ezt fényképek is bizonyítják. Az évszázadok során különböző alkalmakkor megjelentünk tanulmányozni az emberek szokásait, és végül úgy gondoltuk, hogy ez lesz számunkra a megfelelő hely. Megnéztük a Mars bolygót is, de ott túlzottan sarkosan történnek a dolgok, így az nem felelt meg az elvárásainknak, túl szélsőségesek ott az időjárási viszonyok.
A 30. születésnapi koncerten ezek után, mi várja majd a közönséget az Arénában, űrhajó és földönkívüliek?
Laár A.: Az este magját és velejét a KFT zenekar személyei és az általunk írt dalok szolgálják. Ugyanakkor mindezt kiegészíti egy fantasztikus látványvilág, és a tőlünk megszokott prózai átkötések. Készülünk filmvetítéssel és minden dalhoz kapcsolódik majd egy érdekes asszociáció. Mostanában egyre több koncerten használnak fényfestést és egyéb látványelemeket. Legutóbb Santana koncertjén voltam, ahol nagyon impozáns háttérvetítéssel és fényjátékkal egészült ki az este igazi lényege, vagyis maga Santana és a briliáns gitárjátéka. Hasonlóval készülünk mi is, bár egy ideig gondolkoztunk rajta, hogy megkímélve magunkat a munkától, meghívjuk a Pink Floydot, zenéljenek ők helyettünk, de sajnos túl drágának bizonyultak. Ráadásul az egész gázsit is zsebre akarták tenni, ezért végül mégiscsak mi magunk lépünk színpadra. Így ha földönkívüli tárgyak nem is, de ufók biztosan lesznek az Arénában.
Milyen látványelemekre számíthatunk?
Márton A.: Egyrészt készülünk egy az Ufóshow címhez illeszkedő vetítéssel, amit a Kiégő izzók vizuális csoport készít, akik többek között fényfestéssel és 3D-s animációkkal foglalkoznak. A koncert érdekessége egy fényhangszer használata, a lézerhárfa játék lesz, de táncosok is színpadra lépnek az este folyamán. Pompomlányok és afrikai dobosok is színesítik a műsort.
Hogyan kell egy lézerhárfán játszani?
Márton A.: Magát ezt a lézerhárfát úgy kell elképzelni, hogy a zenész előtt függőlegesen lézerfények törnek az ég felé, és amikor ő belenyúl a fény útjába, azzal elindít egy hangot. A technika ma már megengedi számunkra azt a bravúrt, hogy a lézerfényt összekössük különböző zenei eszközökkel. A játék tehát abból áll, hogy ügyesen megszakítjuk a fénysugarak útját, a megfelelő ritmusban, a megfelelő hangmagasságban érve a fényhez.
Egy egyszemélyes előzenekar, Sárközy Fanni vezeti fel a jubileumi koncertet. Miért pont rá esett a választás?
Laár A.: Sokat gondolkodtunk azon, hogy mégis ki legyen az előzenekarunk, végül Bornai Tibor, aki már korábbról ismerte Fannit, felvetette az ő nevét. Sárközy Fanniról tudni kell, hogy nem csak egy rendkívül tehetséges jazz zongorista, de fiatal kora ellenére, már a Zeneművészeti Egyetemen oktat. Miután megismerkedtünk munkásságával, és megmutatta az általa elkészített KFT feldolgozásokat, nem akartunk hinni a fülünknek. Fantasztikus zenei élményben volt részünk, ezek után kétség sem fért hozzá, hogy őt választjuk.
Márton A.: Fanni egy gyönyörű hanggal megáldott tehetséges zongorista, aki olyan karakteres változatokat készített egyes dalainkból, amilyenek nekünk eszünkbe sem jutnának. Különös, furcsa zenei hangulattal indul majd az este.
Az Ufóshow után, mikor léptek ismét színpadra?
Laár A.: Ezzel kapcsolatban csak annyit mondhatok, hogy a KFT zenekar nem gondol a koncert utánra. Bár nem döntöttük el, hogy végleg abba hagyjuk-e, de ez is benne van a pakliban. Lehet, hogy ezután nem lesz több KFT koncert, és az Ufóshow lesz az utolsó, azonban erre nem tettünk ígéretet, sem a közönségnek, sem magunknak.
Kommentek