Kultography

Kolera és boncolás – avagy hogyan fejlődött ki a modern orvostudomány

Kolera és boncolás – avagy hogyan fejlődött ki a modern orvostudomány

Mádai Adrienn írása itt: - 2011-12-17 09:27

A William és Helen Bynum által szerkesztett könyv, nem éppen könnyű esti olvasmány, már csak súlya miatt sem. Hét fejezeten keresztül mutatják be számunkra az orvostudomány fejlődését, kezdve az egyiptomi orvoslástól át a helicobacter pylorin egészen a peptikus fekélyig. Azonban nem kell megijedni, bár az írók előszeretettel használnak a hétköznapok emberének ijesztően hangzó latin szavakat, de körültekintésüknek hála, rögtön magyarázatot is kapunk, miről van szó, még a páni rémület és a hipochondria első tünetei előtt.

Az érthető leírások mellett, amelyben megismerkedhetünk a kínai vagy épp az indiai orvoslás rejtelmeivel, gazdag képanyag is segíti a megértését és az elmélyülést. Egy 1800 körüli évekből származó szanszkrit szövegekkel kiegészített rajz segítségével bepillantást nyerhetünk, hogyan képzelték el Nepálban az emberi test működését. Haladva a modern orvostudomány felé megismerkedünk a boncolás rejtelmeivel is, amit az 1720-as években Párizsban sokszor magán házakban tartottak, és ezek az iskolán kívüli bonctanórák alapozták meg mai anatómiai ismereteinket.  A 18. század izomzat és szerv illusztrációkat nézegetve furcsán abszurd művészi szempontokat figyelhetünk meg, mint a modell pózban álló csontváz, mely talán épp kézcsókra nyújtja kezét.

A kórokozók elleni küzdelem során színre léptek a gyógyszergyárak is, és olyan tizenkilencedik századi plakátot is láthatunk, ahol egy szobaillatosítót reklámoznak, a kolera, a tífusz, a diftéria és a himlő terjedését meggátoló szerként. A járványokról szóló fejezet érdekessége, hogy nem csak pontos képet ad a fertőző betegségekről, de egyben rámutat arra is, hogy a világméretű pusztító betegségek, mint például a kolera, napjainkban is jelen vannak. Például 2010-ben Haitin a földrengés után hónapokkal is több százezren laktak sátrakban, és az egészségtelen körülmények miatt kitört a kolerajárvány.

A hetven rejtély során számtalan érdekességre leltem olvasás közben és több tévképzetet is eloszlatott a szerkesztő páros. Így amellett, hogy egy rendkívül izgalmas és érdekes olvasmányról van szó, egyben a könyv hozzájárul ahhoz is, hogy a mindennapok embere kicsit jobban megismerje önmagát, testének működését, és hogy az orvosok mit miért tesznek egy-egy vizsgálat vagy betegség során. Az Atheneaum kiadványát így minden biológia iránt érdeklődőnek ajánlom, de azok is találhatnak érdekes és tanulságos részeket benne, akik inkább humán beállítottságúak, mint jómagam.

 

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása