A nem trópusokon élő ember csupán akkor találkozik ezekkel a különleges – és hasznos – növényekkel a virágboltokon kívül, amikor vaníliát használ a konyhában, vagy olyan krémet vagy parfümöt vásárol, amely varázserejét, csodás illatát trópusi orchideáknak köszönheti. Manapság leginkább dekorációs célokra használjuk az orchideákat, amelyeket azonban nem csupán szirmaik csodálatos színei miatt tekinthetünk kincseknek. Az orchideák – más korokban, más kontinenseken – ezerféle célt szolgáltak.
Az első feljegyzés e különleges növények felhasználásáról Theophrastustól maradt ránk, aki arról számol be, hogy egy mérsékeltövi orchidea gumóját afrodiziákumként használták eleink. Az ókori medicina is sokszor fordult a virágokhoz különböző betegségek kezelésében. A korabeli orvosok szerint a növény alakjából következtetni lehetett arra, hogy mely szerv, testrész gyógyítására alkalmasak – így lettek például az Ophrysok, melyeknek földalatti gumója az emberi herékre hasonlít, keresett vágyserkentők. A feljegyzések szerint a növény gumóját júliusban kellett kiásni a földből, majd meg kellett főzni, megszárítani és megőrölni. Az így készített Salep-liszt még a 20. század elején is beszerezhető volt az európai patikákban, a "csodaszer" azonban még népszerűbb volt a Közel-Keleten. Rossz hírrel kell azonban szolgálnunk azoknak, akik manapság szeretnének az Ophrysokhoz fordulni segítségért: ezek a növények szigorú védelem alatt állnak, begyűjtésük tilos.
A trópusi országokban az orchideák mindennapi használata sokkal elterjedtebb. A Vanda-félék kemény leveleiből erős szövetet lehet szőni, amelyet később árnyékolóként vagy esőtetőként használnak. A Catasetumokból ragasztót készítettek, míg más fajokat lázcsillapításra, hányás és hasmenés ellen, bőrbetegségekre, fájdalomcsillapítóként vagy sebgyógyításra használtak. A törzsi orvoslás titkos receptjei generációról generációra szálltak, a varázsszerek pedig ott rejtőztek az orchideák csodás virágaiban, leveleiben, gumóiban.
Mindazok, akik maguk is meg akarnak győződni az orchideák csodás erejéről, meg szeretnének ismerkedni e gyönyörű virágok másik, hasznos oldalával is – látogassanak el november 4-6. között a Magyar Orchidea Társaság őszi Orchidea Kiállítására a városligeti Vajdahunyadvárba.
Kommentek