Szeptember 30-án az Artus – Goda Gábor Társulatának premierjével indult az idei bemutatók sora a Nemzeti Táncszínházban. A társulat Bábel című előadása azt a kérdéskört veti fel, hogy a mai világban milyen jelentősége van a jól ismert bibliai történetnek.
– Az előadás iskolásoktól kezdve a nyugdíjasokig, mindenkihez szól. A produkció többek azt vizsgálja, hogy lehet-e, szabad-e csak egyféleképpen nézni valamit? A Bábel történetet is több szempont alapján lehet értelmezni. Más nemzetiség, más személyes világnézet, mást hív elő ugyanabból a mítoszból. És mindegyik igaz – mondta a darab kapcsán Goda Gábor, a társulat vezetője.
Ezt a többféle értelmezési lehetőséget alapban már a „bábel” szó is magában hordozza: mást jelent héberül és a babiloniak nyelvén. Ez előbbinél a jelentése az összezavarás, míg a babiloniak nyelvén a jelentése: Isten kapuja. A társulat e kérdéskör felvetésével azt szeretné bemutatni, hogy igenis van létjogosultsága annak, hogy dolgokat különböző nézőpont alapján közelítsünk meg. Emellett szól arról is, hogy az emberek hogyan beszélnek el egymás mellett, mi a szerepe a nyelvnek az életünkben.
Goda Gábor ezúttal rendezőként jegyzi a darabot, a koreográfus az amerikai Scott Wells. Aki elmulasztotta volna a Bábel szeptember 30-i premierjét, október 12-én még pótolhatja a Nemzeti Táncszínházban.
Kommentek