Branczik Márta, a kiállítás kurátora a kedd esti megnyitó előtt tartott sajtóbejáráson felidézte: a II. világháború utáni lakásínségben váltak keresetté a típusházak, de nem voltak olcsók és alaprajzuk is egysíkú volt. Az egykori Építésügyi Minisztérium 1958-ban hirdette meg az úgynevezett C-tervet, amelynek célja az volt, hogy kis alapterületű, változatos szerkezetű, új alapanyagokból, új eljárásokkal épülő házakat tervezzenek az építészek. A díjnyertes munkákat, a prototípusokat aztán felépítették Óbudán, a Váradi utca, Bécsi út, Reménység utca és Zápor utca által határolt területen, ahol ezzel létrejött a kísérleti lakótelep.
A nyertes munkákból három-három épületet húztak fel, melléjük néhány régebbi típustervet is megépítettek, így össze tudták hasonlítani az egyes eljárásokat, bebizonyosodott, hogy mi olcsóbb. Épültek egy-, két- és háromemeletes, valamint nyolc-kilenc emeletes házak is, a lakások általában 1-2 szobásak voltak, néhány esetben azonban ennél több szobát terveztek. Az átlagos alapterület 43 négyzetmétert tett ki.
A Kiscelli Múzeum templomterében berendezett kiállításon egymásra rakott raklapok szolgálnak tárlóként, ezeken lehet megtekinteni az egyes házak homlokzati rajzait, a lakások terveit. Mindenütt feltüntették a tervező(k) nevét és a szobák alapterületét, valamint azt, hogy a pályázaton a terv milyen helyezést ért el.
A templomtérben a legnépszerűbbnek bizonyult prototípust, egy Mináry Olga által tervezett lakást meg is építettek. A körbejárható lakásban sok bútor helyét csak rajzokkal jelölték, de látható egy eredeti, ide tervezett korabeli konyhabútor. Branczik Márta elmondta: a konyhabútort úgy sikerült megszerezniük, hogy a lakótelepen hirdetéseket ragasztottak ki, és több jelentkező is akadt, akinek a lakásában még megvolt az eredeti berendezés.
A kurátor kiemelte: Mináry Olga szinteltolásos háza a későbbiekben nagyon népszerűnek bizonyult, miután kisebb átalakítások után típustervvé nyilvánították, számos ilyen épült például a budai hegyvidéken.
A kiállítás kiegészül a lakók élettörténetét felelevenítő beszélgetésekkel, a lakótelep megnyitásáról és az azt megelőző lakáskiállításról készült rövidfilmekkel. A tárlathoz egy könyv is megjelenik, amelyben a telep és a lakások bemutatása mellett az építészekkel készült interjúk is olvashatók.
A november végéig látogatható kiállítás előadássorozattal, a témához kapcsolódó filmvetítésekkel, a kiállításon és a lakótelepen tartott speciális tárlatvezetésekkel egészül ki.
Forrás: MTI
Kommentek