„Ez egy boldog pillanat, engem elkényeztetett a sors, de az a taps, amit most itt kaptam nagyon meghatott. Van annak is előnye, ha az ember közel nyolcvanéves” – mondta Törőcsik Mari, a Nemzet Színésze, a Nemzeti Színház művésze, amikor átvette az első alkalommal odaítélt életműdíjat. A művésznőt a közönség vastapssal fogadta, állva ünnepelte. Törőcsik Marié volt az egyetlen elismerés, amelyről már korábban tudni lehetett, hogy kié lesz. Azt, hogy a többi díjat ki nyeri csak a helyszínen derült ki.
[caption id="attachment_10984" align="aligncenter" width="600" caption="Törőcsik Mari átveszi életműdíját Tompa Andreától, a Színházi Kritikusok Céhe elnökétől - Fotó: MTI"][/caption]
Két-két díjjal távozhatott az gáláról a Nemzeti Színház "Egyszer élünk, avagy a tenger azontúl tűnik semmiségbe" című darabja (legjobb előadás, legjobb férfi mellékszereplő – Kulka János), a János király (a legjobb rendezés, a legjobb jelmez) című előadás, amelyet Bagossy László rendezett és az Örkény Színházban látható, valamint a Bárka Színházban bemutatott Nehéz, amelyért Lázár Kati a legjobb női mellékszereplőnek járó elismerést vehette át, Mucsi Zoltánt pedig a darabban nyújtott alakításáért a legjobb férfi főszereplőnek választották. A legjobb női főszereplő díját ketten kapták: Molnár Piroska, a Nemzeti Színház Én vagyok a Te, és Mészáros Sára az egri Gárdonyi Géza Színház A selyemcipő című előadásában nyújtott alakításáért. Térey Jánosnak ítélték a kritikusok a legjobb új magyar drámáért járó díjat a Jeremiás, avagy Isten hidege című darabért.
Bella Máté vehette át a legjobb színházi zene díját a Nemzeti Színház Magyar ünnep című előadásához készített munkájáért, míg a legjobb díszletnek járó elismerést Antal Csaba a Magyar Állami Operaház Mefistofele című előadásáért vehette át.
Orosz Ákos, a Maladype Színház társulatának tagja kapta a legígéretesebb pályakezdő díját, Bíró Kriszta pedig különdíjat vehetett át az Örkény Színház nőNYUGAT című előadásának létrehozásáért. A legjobb gyerek- és ifjúsági előadásnak járó díjat megosztva a szombathelyi Weöres Sándor Színház A kis lord című előadása, Jeles András rendezése, és a Vidovszky György rendezte Cyber Cyrano című produkció, a Kolibri Színház előadása kapta.
A legjobb zenés szórakoztató előadás díját a Centrál Színház Cabaret című előadásának ítélték a kritikusok, amelyet Bozsik Yvette állított színpadra, Marozsán Erika és Keresztes Tamás főszerepélésével. Az előző évad legkiemelkedőbb teljesítményeit elismerő díjakat 15 kategóriában nyújtották át. Budapest Értékei Díj elnevezéssel Zsámbéki Gábor, a Katona József Színház korábbi igazgatója a színház három évtizedes szakmai és művészeti vezetéséért, a színház nemzetközi sikereiért vette át a Fővárosi Önkormányzat elismerését, amelyet Csomós Miklós kultúráért felelős főpolgármester-helyettes adott át a Színikritikusok Díja 2011 gálaestjén. Mint mondta, közel kétszáz éve Budapest értékei közé tartoznak a színházaink. "Budapest értéke a Katona József Színház 1982 óta, amely az egyik legfontosabb szerepet játssza Budapest és az ország színházi életében" - fogalmazott. A közönség soraiban ülők szinte egyszerre kaptak köhögő-rohamot Csomós Miklós beszéde alatt, ezzel is nem tetszésüket fejezve ki azzal szemben, amerre most a kultúra helyzete halad. A díjazott Zsámbéki Gábor ugyan átvette az elismerést, de köszönő beszédet nem mondott.
A legjobb független színházi előadás kategóriában az elismerést a Korijolánusz című darab Polgár Csaba rendezte előadása, a HOPPart Társulat produkciója kapta. A díj átadása előtt elhangzott: a kritikusok remélik, hogy ezt a díjat jövőre is ki tudják adni, lesz jövőre is független színház Magyarországon.
Polgár Csaba az elismerés átvételekor megköszönte a díjat, majd hozzátette: ő is reméli, hogy jövőre is lesz még független színház Magyarországon.
Kommentek