Kultography

Kulturális Örökség Napjai - idén is!

Kulturális Örökség Napjai - idén is!

Kultography írása itt: - 2011-09-13 07:39

[caption id="attachment_10266" align="alignright" width="260" caption="A Budai Vigadó épülete a Várban"][/caption]A műemlékek nyílt napja évtizedekkel ezelőtt Franciaországban kezdődött. Az 1984-ben tartott rendezvény olyan sikeres volt, hogy az Európa Tanács felkarolta azt, és nemzetközivé tette. A következő évben útjára indított Európai Örökség Napokat 1999. óta az Európai Unió és az Európa Tanács közös kezdeményezéseként rendezik meg. A programban az Európai Kulturális Egyezményt aláíró 50 állam vesz részt az eddig ismeretlen kulturális kincsek népszerűsítésével vagy egyébként nem látogatható történelmi épületek megnyitásával.

Az úgynevezett Európai Örökség Napokon látogatható lesz a világ legnagyobb hőlégballongyára, amely az angliai Bristolban található, és Victor Hugo mesterműve nyomán Belgiumban, az 1815-ös waterloo-i csata helyszínének közelében az érdeklődők megtekinthetik A nyomorultak szabadtéri előadását. A német fővárosban a berlini fal megmaradt - és húsz ország száz művésze által festéssel és graffitivel dekorált - darabjait lehet megszemlélni idegenvezető kíséretében, Strasbourgban pedig Rotterdami Erasmusról szóló kiállítás nyílik. Litvánia, Norvégia és Svájc a "rejtett kincseket" népszerűsítik, és arra buzdítják a látogatókat, hogy a falak mögött, föld alatt vagy magában a tájban rejtőző örökségek ritkán látott vagy eddig ismeretlen arcát fedezzék fel. Franciaország, Ukrajna, Ciprus és Finnország a kulturális "útvonalakat" helyezik előtérbe annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet a művészeti, tudományos és kereskedelmi élet kölcsönhatása révén létrejött örökségre. Odesszában például európai bormúzeumtérképet adnak ki. Tizenhat országban fotóverseny is zajlik azzal a céllal, hogy környezete kulturális, történelmi és tudományos értékeinek újrafelfedezésére ösztönözze a nagyközönséget.

A Kulturális Örökség Napjai rendezvénysorozat hazánkban szeptember 17-én és 18-án számos vidéki és budapesti programmal várja az érdeklődőket, ennek keretében egyébként zárt műemléképületek nyílnak meg a látogatók előtt, és sétákkal is várják az érdeklődőket. A látogatható helyek listáját ezen a weboldalon böngészhetik át azok, akik a soron következő hétvégén sétát terveznek. Érdemes kiemelni egyébként a budavári De la Motte-Beer palotát, amelynek falain csodálatos, 1760-1790-ből származó barokk-rokokó és kora klasszicista díszítőfestés tekinthető meg, vagy a Textilmúzeum épületét, ahol korábban Goldberger Ferenc textilkereskedő textilkombinátja működött több mint 200 éven át.

A programhoz kapcsolódik a Szakrális Művészetek Hete elnevezésű rendezvény is, melynek keretében az idén több nagy közgyűjtemény – köztük az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Budapesti Történeti Múzeum, a Néprajzi Múzeum, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum – is megmutatja magát szeptember 17. 25 között.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása