Ugyanez a kérdés merült fel bennem is, amikor kiderült: egy hétvégére meglátogatjuk Kerekeséket. El nem tudtam képzelni a választ. Most már tudom. Röviden: mert Szarvas olyan hely, amelybe bele lehet szeretni.
Budapestről körülbelül két és fél órányi autózással lehet a Körös-parti városba érni. Az út elsőre hosszúnak tűnhet, de miután eltöltünk egy-két napot a városban, rájövünk: nem is olyan sok idő az a 150 perc, bőven megéri azért, hogy kiszabadulhassunk a hétköznapok forgatagából és egy olyan helyen lehessünk, ahol a gyönyörű természet és barátságos emberek fogadják a turistákat.
Kerekes Áron és Tóth Erika, azaz az élményellenőrök, egy teljes hónapot töltenek a városban, de mint mondják: ez a 30 nap sem igazán elég arra, hogy minden programon részt vegyenek, illetve hogy a környéket is megnézzék. Elsőre hihetetlennek tűnik, amit hallok, de a Szarvason eltöltött két nap után, már értem mire gondol a páros, és el is tudom képzelni, amit mondanak. Itt mindenki szívesen fogadja az embert, meginvitálják magukhoz, főznek rá, mesélnek – már csak ezzel hosszú órákat lehet kellemesen eltölteni, hát még, ha konkrét programot is tervez az utazó.
Például hajózik a Katalin II-vel, ami az egyetlen sétahajó itt, vagy ellátogat az ország egyetlen működő szárazmalmába, sétál a a Szarvasi Arborétumban, kenuzik a Körösön, meglátogatja a történelmi Magyarország közepét jelképező emlékművet. Ha megéhezik remek gasztronómiai élményekben lehet része, például a helyi Halászcsárdában, ahol többek között az isteni korhely halászlevet érdemes megkóstolni, de a haltepertőt is bátran ajánljuk, akárcsak Sanyi bácsi kedvencét.
Mielőtt azonban az étkezésről beszélnénk, kezdjük a szállással. Szarvason mindenki megtalálhatja a kedvére való helyet, ahol álomra hajtja a fejét. Lakhatunk olcsón igényes kollégiumi szálláson (például a Cervusban), de panzió és alacsonyabb kategóriájú szálloda ugyanúgy várja az ide látogatókat, mint wellness hotel. Ha megtaláltuk a megfelelő ideiglenes otthont, már csak azt kell eldöntenünk mit szeretnénk csinálni a városban, illetve, hogy mennyi időnk van rá. Mindez függ attól is, hogy melyik évszakban érkezünk Szarvasra.
[caption id="attachment_9596" align="alignright" width="292" caption="Kattints a képre a képgaléria megtekintéséhez!
Fotó: Vastagh Ákos"][/caption]
A város az év bármely hónapjában remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt, hiszen az arborétumban bármikor kirándulhatunk, ahogy például a Bolza-kastélyt és a Mittrovszky-kastélyt is egész évben megtekinthetjük. Télvíz idején Körös-holtág ugyanúgy remek szórakozási lehetőséget kínál, mint nyáron. Ez utóbbi időszakban strandolással, kenuzással, vízi dodzsemezéssel üthetjük el az időt, télen pedig fakutyázni, korcsolyázni hív a víz.
Mindenképpen ajánljuk a hajózást a Katalin II-vel, amely amellett, hogy az egyetlen sétahajó, az egyetlen robbanó motoros hajó is ezen a területen. A hajó vezetője, Demeter István – akit még csak véletlen se hívjunk hajós kapitánynak, mert nem szereti, mint mondja: ő hajóvezető – egy percre sem hagyja unatkozni vízi járművének utasait, folyamatosan anekdotákkal, információkkal szórakoztatja őket. A nézelődés és a sztorik hallgatása mellett, ha valaki szeretné, vezetheti is a hajót.
Nyáron az idén átadott vízi színpadon lévő előadások közül is érdemes megnézni legalább egyet, a piacra pedig hónaptól függetlenül el kell menni lángost enni. A mindenki által ismert változatok – sajtos, tejfölös stb... – mellett itt ehetünk töltöttet is. A töltelékek között találjuk a kőrözöttet és a juhtúrót is.
Az augusztus végi, szeptemberi időszak a szilváról szól – a szarvasi szilvalekvárt és a szilva pálinkát érdemes megkóstolni –, szeptemberben szilva-napokat tartanak a városban. A helyi szilvás dolgok mellett a kapusznyikát is érdemes kipróbálni, ami egyfajta helyi káposztás lepény.
Amennyiben a Szarvason töltött idő alatt nem találnánk magunknak megfelelő programokat közvetlen a városban – ezt azért én furcsállanám –, akkor a környéken is érdemes körülnézni. Békéscsabáról például sárkányrepülőzni indulhatunk. Mi ezt Szarvason próbáltuk ki, adrenalinvadászok számára igazi élmény. Főleg, ha valaki úgy jár, mint fotósunk, akinek élete első sárkányrepülős felszállása, igen gyors, kényszerleszállásos véget ért. Még indulás előtt a sárkányok pilótái megnyugtattak minket: nem kell aggódni, a kicsi repülővel akkor is biztonságosan le lehet szállni, ha esetleg leáll a motor. Ezek után ezt be is bizonyították nekünk.
Mindez, amit itt leírtam, csak apró töredéke azoknak a programoknak, amelyben az élményellenőröknek részük volt. Amire azonban elég volt a Szarvason töltött két nap az az, hogy eldöntöttük: ide mindenképpen vissza kell térnünk. További részletek itt.
[gallery link="file" columns="2"]
Kommentek