Kultography

Volt egyszer egy Harry Potter - Legendák és valóságok

Volt egyszer egy Harry Potter - Legendák és valóságok

Kultography írása itt: - 2011-07-28 12:00

Sokan, sokféleképpen keresték már a választ arra, mi lehet a fenti könyvsorozat sikerének titka. Hogy lehet az, hogy egy mese ilyen sebességgel járja be az egész világot, az elmúlt 14 évben pedig megsokszorozódott az olvasni szerető gyerekek és – ne tagadjuk – felnőttek száma. Hogyan is kezdődött, és hol tart ma a világsikerű történet és szerzője?

A kezdeteket talán mindenki ismeri: J. K. Rowling, Harry „szülőanyja” a Manchesterből Londonba közlekedő vonatút során kezdte írni a történetet.

„Harry és a varázslat együtt érkezett, az első gondolat egy fiú volt, aki nem tudta, hogy varázsló - ez volt az eredeti kiindulópont. Innen dolgoztam visszafelé: miért nem tudja... ebből ered az összes háttértörténet.” – nyilatkozta a szerző egy 2006-os interjúban.

Egyedülálló anya volt, aki heti 40 fontból próbálta eltartani magát és csecsemőkorú kislányát. Később kávéházakban írta a regényt, mialatt lánya a babakocsiban aludt - pletykák szerint azért, hogy ne a nyirkos, fűtetlen lakásban töltsék a napot, ezt azonban az írónő többször is cáfolta. Egyszerűen csak szeretett kávéházakban dolgozni.

Az első kötetet (Harry Potter és a bölcsek köve) nagy nehézségek árán sikerült kiadnia, több kiadó is viszautasította, mire az angliai Bloomsbury Children’s Books kiadó vállalkozott a regény kinyomtatására. Az első kötet 1997 június 26-án jelent meg. Ezt követően felgyorsultak az események. Mire 1998-ban Angliában napvilágot látott a második kötet (Harry Potter és a Titkok kamrája), Amerikában az egyik neves könyvkiadó vállalat kiadta az első kötetet, a Warner Bros. pedig megvásárolta az első két könyv megfilmesítésének jogát.

A harmadik kötet 1999-ben (Harry Potter és az azkabani fogoly), a negyedik 2000-ben (Harry Potter és a Tűz Serlege), az ötödik 2003-ban (Harry Potter és a Főnix Rendje), a hatodik 2005-ben (Harry Potter és a Félvér Herceg), a hetedik pedig 2007-ben (Harry Potter és a Halál ereklyéi) jelent meg.

A kötetek megjelenésével párhuzamosan a filmadaptációk is napvilágot láttak. Az első film 2001-ben született, majd 2002-ben, 2004-ben, 2005-ben, 2007-ben és 2008-ban jelentek meg a további részek. Az utolsó kötetből két film is készült, az első 2010-ben, a második 2011-ben került a magyar mozikba.

A népszerűséggel és a filmekkel a „csatolt” termékek száma is megszaporodott, kaphatók Harry Potter-figurák, de lehet hímzett pólót, ébresztőórát, sőt még tökléfacsarógépet is kapni ilyen "márkajelzéssel". Az  írónő nem igazán szereti ezeket, mint mondja Ha meg tudtam volna akadályozni a kapcsolódó termékek megjelenését, megakadályoztam volna. Évente kétszer tárgyalok a Warner Brothers céggel a kapcsolódó termékekről, és csak azt mondhatom: látniuk kellett volna, mi minden szerepelt még a javaslataik között, aminek a megvalósulását sikerült megakadályoznom. Például az egyik szereplő képével díszített vécéülőke riasztó tervéből nem lett semmi, de voltak ennél rosszabbak is. Arra azonban nem volt hatalmam, hogy teljes egészében megakadályozzam a kapcsolódó termékek gyártását. Mivel ezeket a filmeket nagyon drága megcsinálni, a filmipar természetéből következik, hogy szükség van ezekre a termékekre."

Az írónő arról is beszámolt, hogy nehezére esett megszokni a népszerűséget és sajnálja, hogy már nem ülhet be egy jó kis kávéházba egyedül, hiszen mindenütt fölismerik. Elmondta azt is, hogy álmában nem gondolta, hogy ekkora sikere lesz, s hogy nehéz lesz megválnia Harrytől, ám, mint mondta: „nagyra tartom azokat az embereket, akik abba tudják akkor is hagyni, amikor a közönség még többet akar. Én is erre készülök…”

Reméljük, a Harry Potter után még sok izgalmas történettel ajándékozza meg a világot Anglia egyik leggazdagabbá lett írónője.

Harc a könyvért

Az első Harry Potter-könyv 1999-ben jelent meg Magyarországon és mindeddig ebből fogyott a legtöbb. Itthon az elmúlt 12 évben összesen másfél millió példányt adtak el. Az újabb és újabb fejezetek megjelenésekor nem ritkán szinte hisztérikus hangulat alakult ki a rajongók körében, akik órákkal korábban letáboroztak a boltok előtt, hogy az elsők közt olvashassanak a varázslótanonc újabb kalandjairól. Ez persze leginkább a külföldi könyvpremierek alkalmával volt jellemző, de műsoros éjféli boltnyitás a negyedik fejezettől kezdve hazánkban is szinte "hagyománnyá" vált. Ilyenkor fiatalok és idősek egyaránt szinte versengtek egymással egy-egy kötetért.

Sztárok a vásznon

A Harry Potter-filmek nemcsak papírok és látványvilágában alkottak nagyot, de olyan sztárokat is sikerült felvonultatniuk, akik alakításukkal nagyban hozzájárultak a filmek sikeréhez. A teljesség igénye nélkül merüljünk el a színészóriások birodalmában. Akikkel már korábban is találkozhattunk:

Emma Thompsont számos filmből, például az Értelem és Érzelemből ismerhetjük. A történetben Roxfort jóslástantanárát, Sybill Trelawney-t alakítja. Aztán ott van az Igazából szerelem sármos főnöke….rémlik? Vagy esetleg a Drágán add az életed rosszfiúja? Ő Alan Rickman, egyben Perselus Piton professzor, aki rossz embernek tűnik, de a vad külső ugye néha érző szívet takar… Kenneth Brannagh legfőképp Shakespeare feldolgozásokkal vált híressé, gondoljunk csak a Sok hűhó semmiért megfilmesítésére. Kenneth a Potter filmekben Gilderoy Lockhartot, a sötét varázslatok kivédése tanárt alakítja, képességei azonban jócskán hagynak kívánnivalót maguk után. Gary Oldman szintén feltűnik a vásznon: korábban például Az ötödik elem-ben vagy a Drakulában láthattuk, itt ő Sirius Black, Harry keresztapja. Ralph Fiennes Voldemortot alakítja, Harry legnagyobb ellenségét. Ralph filmjeit is sorolhatnánk, gondoljunk csak a Schindler listájára vagy A napfény ízére.

Tehát egy legenda véget ért. Ám a „hangok” arról kezdtek suttogni, hogy mégsem…

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kommentek

süti beállítások módosítása