November 2-án nyolc szerzetesnek öltözött énekes, egy rockegyüttes és egy szimfonikus zenekar áll majd a Budapest Kongresszusi Központ színpadán, hogy speciális látványvilággal ötvözve felcsendüljenek a Gregorian számai, amelyben a Coldplay, AC/DC, Metallica, Depeche Mode dallamai gregorián stílusban és átiratban hallhatók.
A Gregorian projekt ötlete sok évvel ezelőtt fogant meg Frank Peterson fejében, amikor Spanyolországban, az Escorial Királyi Apátságban járt. Éppen csodálta a középkori épület szépségeit, walkman-jén rockzenét hallgatott, de beszűrődött az apátsági kórus éneke is. Ez az élmény indította el arra, hogy megpróbálja vegyíteni a könnyűzenét a középkori gregorián dallamokkal, így jött létre 1990-ben a világszerte ismert Enigma. Ebben az együttesben Frank Peterson F. Gregorian néven MC Curly-vel, azaz Michael Cretuval zenélt együtt. Az első MCMXC A.D. című Enigma-album több mint 16 millió példányban kelt el. Ezen a lemezen több számban is felcsendültek gregorián motívumok, így például a listavezető Sadeness Pt. című dalban is.
Ez a hatalmas siker alapozta meg Frank Peterson következő egyedülálló formációját, a Gregoriant. Az együttes első albuma, a "Gregorian - Masters of Chant" 1999-ben jelent meg, az azóta eltelt években 200 dal jelent meg 10 albumon és 6 DVD-n, több mint 5 és fél millió példányban, 16 országban arany- és platinalemezes sikereket könyvelve el.
A legnagyobb kihívás, hogy megtalálja azokat a dalokat, amelyek a gregorian hangzással összeegyeztethetőek, mégis újat nyújtanak a közönségnek. A Gregorian-albumokon a saját szerzemények mellett a Coldplay-ballada megfér a Depeche Mode ipari hangzásával, egy éteri Pink Floyd-szám a Metallica nyersességével. Minden lemez szokatlan párosításokra épül, a "Dark Side" és a "Dark Side of the Chant" Frank Peterson vonzódását mutatja az underground és heavy metal zenéhez, az AC/DC-től a Nine Inch Nailsen át a Rammsteinig, míg a "Christmas Chants" hagyományosabb zenei világot tükröz, de éppen ettől egyedi a Gregorian stílusa.
A koncertek is Frank Peterson elképzelései alapján valósulnak meg. A nyolc, szerzetesruhába öltözött, klasszikus zenei képzettségű énekest egy női háttérénekes és egy rockegyüttes kíséri, kiegészülve egy szimfonikus zenekarral. A zenét különleges látványvilág egészíti ki, füst, tűz, egyéb pirotechnikai effektek, tükrök, speciális világítás.
A nézők és a kritikusok által egyaránt nagyra értékelt Gregorian-oncerteket eddig több mint egymillió ember nézte meg, voltak már előadások sportcsarnokban, katedrálisokban, amfiteátrumokban, színházakban a világ 20 országában.
A Gregorian legújabb nagylemeze, "The Dark Side of the Chant" címmel, mely a Carmina Buranától az AC/DC-n át Madonnáig vegyíti a modern és a gregorian zenét. Az albumot bemutató turnéjuk során Magyarország mellett, Szlovéniában, Ausztriában, a Cseh Köztársaságban, Oroszországban lépnek fel, és saját állandó show-juk indul Las Vegasban.
Kommentek