Honnan jött az az ötlet, hogy egy e-mail regényt írjon?
– Először mindösze annyit gondoltam, hogy néhány e-maillel indul a regény, majd hagyományos elbeszélésben fűzöm tovább a történet szálait. 5-10 oldal után azonban úgy éreztem, sokkal szívesebben maradnék az e-mail formánál, és építeném fel így egész történetet. Nagyon élveztem a kihívást, és sokszor hihetetlenül izgalmas volt, hogy felváltva kellett hol Leo, hol Emmi szerepébe belehelyezkednem, és az ő figuráikból kiindulva megírni az e-maileket. Amikor Emmi voltam, epekedve vártam Leo újabb üzenetét, és fordítva.
Volt valaha hasonló élménye?
– Nem, ilyen személyes tapasztalatom nem volt. Csak elképzeltem, hogy ilyesmi megtörténhet, hogy egymásba szerethet két ember, akik kizárólag írásban érintkeznek. A regény megjelenése után számtalan olvasótól kaptam olyan visszajelzéseket, hogy ez tényleg előfordulhat, sőt velük is ez történt.
Akkor még csak nem is flörtölt e-mailen?
– Nem. Boldog házasságban élek, nem keresek senki és semmi mást. Talán ha egyedülálló lennék, akkor el tudnám képzelni, hogy e-mailben flörtöljek valakivel. De az biztos, hogy nem lennék olyan türelmes, mint Leo: ha megismerkednék egy nővel a virtuális térben, biztos nagyon hamar találkozni akarnék vele a való életben is.
Mit gondol, manapság az internet a legnépszerűbb helyszíne a flörtölésre?
– Szerintem a Facebook, a Twitter és társai ma egyértelműen a legkedveltebb kapcsolatteremtő eszközök, függetlenül attól, hogy csak közös érdeklődésű emberek ismeretségét, barátságot, flörtöt vagy éppen komoly párkapcsolatot keresünk. Lényegében jónak tartom, hogy ezek az oldalak lehetőséget adnak az embereknek, hogy kapcsolatot teremtsenek egymással. Csak nem szabad, hogy tisztán virtuálisak maradjanak ezek a kapcsolatok. Valódi kötődés kialakításához ki kell kapcsolni a számítógépet, és ki kell lépni az életbe.
Remek munkát végzett, számos nő ismerte fel saját magát Emmiben, illetve abban, ahogy írt. Hogyan tudott ennyire jó képet festeni a női e-mailezési stílusról?
– Nagyon izgalmas feladat, amikor megpróbálom valaki másnak a gondolatvilágába helyezni magam, különösen akkor, ha ez a másik történetesen egy nő. Úgy gondolom, létezik egy közös alap, ami meghatározza a nők és a férfiak tipikus gondolkodás- és viselkedésmódját. Emminek, ennek az első pillantásra rendkívül temperamentumos figurának nem egyetlen konkrét ihletője volt, hanem ismerősi köröm több nőtagjából gyúrtam össze, akik közel állnak hozzám, és akiknek a viselkedését, tulajdonságait volt lehetőségem figyelmesen tanulmányozni.
Ön szerint miért könnyebb az érzéseinket, érzelmeinket e-mailben megfogalmazni?
– Nem hiszem, hogy mindenki számára könnyebb lenne, inkább azt mondanám, létezik ilyen típus. Az e-mailek nagy előnye, hogy senki sem zavar írás közben, és a világ összes ideje rendelkezésre áll, hogy kifejezzük az érzéseinket, ráadásul a másik jelenléte sem feszélyez mindeközben. Az e-mail kellemes egyvelege a valóságnak és a fantáziának. Egyrészt ott vannak előttünk a szavak feketén-fehéren, másrészről viszont sosem tudjuk, hogyan hangoznának ezek a szavak, ha közvetlenül a másiktól hallanánk őket.
Honnan jött a színdarab ötlete?
– Néhány hónappal a könyvek megjelenése után (A kötet második része, A hetedik hullám – a szerk.), amikor már látszott a siker, két-három osztrák színház is jelentkezett, hogy színpadra állítaná a regényt. Akkoriban elég szkeptikus voltam, nem tudtam elképzelni, hogyan lehetne az e-maileket megjeleníteni a színpadon anélkül, hogy rettentő unalomba ne fulladna. Azóta már körülbelül 40 színházban tűzték műsorra a darabot, és a közönség egyszerűen imádja, miközben szinte megállás nélkül kapjuk az újabb és újabb megkereséseket szerte Európából.
Látta a darabot?
– Bevallom, először féltem, hogy a darab rosszul fog elsülni. Azóta már négy különböző rendezésben is láttam, és mindegyikkel elégedett voltam. A főszereplők minden alkalommal teljesen más karakterek voltak. Mégis mindegy volt, hogy fiatal, öreg, magas, alacsony, kövér, sovány, „cool”, nem „cool” Emmi és Leo állt a színpadon, valahogy mindegyik működött. A darab ugyanis elsősorban a dialógusokra épül, ebből nyeri az igazi erejét.
Mi lesz a következő regénye?
– 2012-ben jelenik meg egy új regényem. Semmi e-mail, „csak” egy hagyományos módon elmesélt történet lesz. Ez is a szerelemről fog szólni, ám ezúttal egyedül az alaphelyzet lesz romantikus: ebből bontakozik ki egy izgalmas és felkavaró történet, mely a zaklatás problematikáját járja körül. A téma tehát komoly, de azért a humor sem fog hiányozni belőle.
A fordítást köszönjük Harmat Eszternek, a Park kiadó munkatársának.
Kommentek