Csütörtök óta félve közlekedünk a Vörösmarty tér irányába, ugyanis veszélyes terület lett számunkra: a június 7-én megnyílt könyvhét a könyveket kedvelők paradicsoma és ezáltal remek pénzköltési lehetősége is. Hosszasan róttuk a köröket a pavilonoknál, hogy megtaláljuk a kedvenceinket a magyar szerzők frissen megjelent köteteik között. Nehéz választás volt, de végül sikerült megtalálnunk azokat, amelyeket most megmutatunk olvasóinknak. E tíz mellett a kedvenceink között vannak még azon szerzők művei is, akikkel interjút készítettünk friss alkotásaik kapcsán. Ezeket az interjúkat (Böszörményi Zoltán, Fábián Janka, Finy Petra, Parti Nagy Lajos, Kondor Vilmos, TemesSzi Ferenc) a következő napokban, hetekben folyamatosan olvashatják nálunk, illetve néhány már meg is jelent (Baráth Katalin, Novák Valentin, Lackfi János).
Íme a szubjektív TOP 10-es listánk:
Tóth Gábor Ákos: Édesvízi mediterrán: Kanadai magyar menni Balaton...
Egy bűbájos könyv, amely sokszor mosolyt csal az olvasó arcára. Hol a stílusával, hol pedig azzal, amit a szerző a magyarokról, a balatoni helyzetről leír. A könyv a toszkán és provanszi stílusú élményeket leíró kötetekre hajaz, egy érdekes, eddig nem látott szemszögből mutatja be a Balaton-felvidék hangulatát. T.G. Oaks kanadai magyar, aki soha életében nem élt hazánkban (édesanyja pocakjában volt, amikor a szülők kivándoroltak), egy nap azonban kénytelen ellátogatni Magyarországra: balatoni házat örököl, amelyet ráadásul titokzatos legenda is övez. Oaks legelső terve az, hogy amint lehet megszabadul a Fenséges Romtól...(XXI. Század Kiadó)
Száraz Miklós György: Andalúziai kutyák
Novellák, hangulatokra. Ha olyan kedvünk van, egyszerre többet elolvashatunk belőlük, de egy-egy írásért is érdemes kinyitni. Örök könyv, amelyben mindig találhatunk újdonságot. A kötet egyes novelláiban a szerző mesél az olvasónak: hangulatokról, állatokról, tájakról, pillanatokról. Mindenről és mindenkiről. De leginkább mindenkinek. (Mérték Kiadó)
Szabó Róbert Csaba: Fekete Dacia
Szeretjük a jó történelmi regényeket, Trux Béla kötete pedig elég izgalmas lett. A történet főhőse a német kisnemesi származású Tristan von Zorn lovag, aki a keresztes hadjáratok idején éli viszontagságos életét. Tristan egy tragikus végű szerelmi kaland után a Templom rendjéhez menekül, s így akaratlanul is részese lesz a háborúnak és ezzel számos megrázó eseménynek. Személyesen tapasztalja meg Tripolisz ostromát, látja a Szentföld elleni végső hadjárat előkészületeit. A események közepette majdnem Tristan is odalesz, azonban egy kivételes képességekkel megáldott gyógyító leány visszahozza az életbe... A kötet az Akkon-sorozat első része. (ABA Könyvkiadó)
Darvasi László: Vándorló Sírok
Akár az ókori Kínában, akár a keresztes háborúk idején vagy éppen saját korunk groteszk díszletei között játszódnak Darvasi László történetei, van, ami mindegyik világban közös: a halottak bármikor föltámadhatnak. Néha csak az emlékek kísértenek, de a sírok szünet nélkül vándorolnak korokon és földrészeken át. Darvasi László új kötetében visszatér a novellákhoz. A novelláskötet titkos főszereplője, Jézus, voltaképpen meg sem jelenik a könyvben, de föltűnik Júdás, Jézus névtelen sírásója és Malkus, a tudatlan katona, akinek levágják a fülét a Getsemáne-kertben. Saját életében Jézus-manöken mindenki: a reménytelen vágyakozások, a testi szerelmek, az elkerülhetetlen árulások világában nincs, akit ne hagyna el valaki, és aki ne várna valami bizonytalan megváltásra. (Magvető)
Agota Kristof: Tegnap/ A szörny
Aczél Endre – Török Péter: Acélsodrony – Sport (1962-1989)
Aczél Endre legújabb könyvében a sport vízére evez, és csaknem három évtized történetét foglalja össze az olvasóknak. Ez a könyv nem is lehetne máskor aktuálisabb, mint az olimpia idején: nemzetközi és magyar sporttörténelem, érdekesen megírva. A kötetben olvashatunk a sportvilág nagy egyéniségeiről, a politika és a sport viszonyáról, olimpiákról, Európa- és világbajnokságokról, sikerekről és kudarcokról egyaránt. (Park Kiadó)
Brandon Hackett: Az ember könyve
Berg Judit: Rumini Ferrit-szigetén
Igazságtalanok lennénk, ha kihagynánk ezt a kötetet az összeállításból. Amikor a Magyar Színház felkérte Berg Juditot, hogy írjon színdarabot Rumini kalandjaiból, az írónő rögtön egy egészen új Rumini-kalandot írt meg. Szegény Rumini már a történet elején pórul jár: egy rablóbanda támadja meg a Szélkirálynőt, amire egyedül ő vigyáz. Azonban a hajósinas a rakomány helyett a saját, varázstárgyakkal tömött zsákját őrzi. Persze a kapitányt ez nem hatja meg, Rumininek, Negró közbenjárására, el kell hagynia a hajót. De nem azért ő a legtalpraesettebb egér a világon, hogy lemaradjon a hajóútról: potyautasként szökik vissza, ami számos mulatságos bonyodalom okozója. (Pozsonyi Pagony)
Kommentek